Rozhodnutie na, ktoré sa dlho čakalo ohľadom očkovania detí vo veku od 5 do 11 rokov prišlo z Európskej liekovej agentúry vo štvrtok 25. novembra. Tá mu dala zelenú pre vakcínu Comirnaty od Pfizer/BioNTech.
Ako uviedlo pre Zdravotnícke noviny naše ministerstvo zdravotníctva, na Slovensku by sme mali mať k dispozícii pre túto vekovú skupinu približne 280 000 vakcín. „Slovensko prostredníctvom ministerstva zdravotníctva má dlhodobo kontrahované detské vakcíny od firmy Pfizer/BioNtech. Potvrdený termín dodania týchto vakcín je 23. decembra,“ spresnili z komunikačného odboru rezortu.
Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) schválil vakcínu Pfizer pre deti vo veku 5 do 11 rokov 29. októbra 2021. Podľa nedávneho prieskumu KFF COVID-19 Vaccine Monitor viac ako štvrtina rodičov detí v tejto vekovej skupine túži po tom, aby bolo ich dieťa čo najskôr zaočkované.
Prieskum zároveň ukázal, že jednou z najväčších obáv rodičov a ich dôvodov, prečo svoje dieťa nezaočkovať je strach z vedľajších účinkov. Na tieto i ďalšie otázky ohľadom vakcinácie detí sme sa opýtali prof. MUDr. Miloša Jeseňáka, PhD., MBA, MHA, FAAAAI, primára Oddelenia klinickej imunológie a alergológie a vedúceho Centra pre očkovanie v špeciálnych situáciách Kliniky detí a dorastu Jesseniovej lekárskej fakulty UK a Univerzitnej nemocnice Martin, ktorý pôsobí aj na tunajšej Klinike pneumológie a ftizeológi.
Ako ešte dávnejšie uviedol v rozhovore pre Zdravotnícke noviny, očkovanie detí je vhodné, dokonca potrebné. „Zhruba pätina až štvrtina detí má bezsymptomatický priebeh, zvyšok môže mať mierny až stredne symptomatický. No ak berieme do úvahy nielen možné postcovidové následky, ale aj fakt, že nemáme dobre zaočkovanú dospelú populáciu, a najmä seniorov, a deti sa budú stretávať so starými rodičmi, môžu tak predstavovať potenciálny zdroj infekcie. Z tohto dôvodu mi príde očkovanie detí ako správne. Samozrejme je potrebné naďalej zameriavať pozornosť na zvýšenie zaočkovanosti dospelej populácie a rizikových skupín obyvateľstva,“ vysvetlil v rozhovore profesor Jeseňák.
Žiaden vplyv na pubertu či plodnosť
Ako uviedol medicínsky portál MedicalNewsToday, až viac ako tri štvrtiny rodičov v USA prezradili, že sa u ich detí obávajú vážnych vedľajších účinkov, ktoré môžu po vakcíne mať ako i toho, že dlhodobé účinky vakcíny proti Covid-19 nie sú teraz ešte dobre známe.
Dve tretiny rodičov detí v tomto veku taktiež majú obavy z toho, že vakcína proti Covid-19 bude mať vplyv plodnosť ich detí. Tie vyvrátila nielen Americká akadémia pediatrov vo svojom videu, ale aj profesor Miloš Jeseňák: „Je logické a očakávateľné, že majú rodičia otázky a chcú mať istotu n...
Zostáva vám 85% na dočítanie.