Dreamstime
StoryEditor

Ministerstvo zdravotníctva chystá stimuly na podporu nových aj existujúcich ambulancií

26.11.2021, 14:34
Autor:
TASRTASR
Rezort zdôrazňuje, že posilnenie ambulantnej sféry je naplánované ešte pred spustením reformy nemocníc.

Prijímanie reformných opatrení v ambulantnej sfére je naplánované ešte skôr, ako sa začne realizovať reforma nemocníc. Zmeny sa teda uskutočnia v súlade s požiadavkou Memoranda za lepšie zdravotníctvo. Vyplýva to zo stanoviska ministerstva zdravotníctva.

Lekári a predstavitelia regionálnych samospráv požiadali spoločným memorandom Národnú radu SR, aby zastavila a dopracovala návrh reformy nemocníc. Chcú najmä záruku, aby sa nezačalo s reorganizáciou lôžkovej ústavnej starostlivosti dovtedy, kým nebude posilnený systém ambulantnej starostlivosti.

Rezort vysvetľuje, že prvé zmeny v sieti všeobecnej ambulantnej starostlivosti sa prijímajú už v súčasnosti, ďalší súbor reformných zmien a opatrení v prípade špecializovanej ambulantnej starostlivosti je v pláne v budúcom roku.

Časový harmonogram

Ministerstvo tvrdí, že harmonogram jednotlivých čiastkových opatrení je pripravený tak, aby bol ambulantný sektor k 1. januáru 2024 posilnený v rámci kompetencií s premietnutím do úhrad, vzdelávania, nových normatívov pre ambulantný sektor a s prijatými opatreniami na zníženie administratívnej záťaže.

Rezort tiež deklaruje, že nový spôsob definovania verejnej minimálnej siete pre všeobecnú ambulantnú starostlivosť je koncepčne riešený na úrovni okresov. Medzi základnými východiskami pri verejnú minimálnu sieť je napríklad určenie potrebného počtu lekárov určuje namiesto doterajšieho minima,  na úrovni okresu, každoročné prehodnocovanie normatívov a vyhodnocovanie stavu siete.  

„Na základe vyhodnotenia stavu siete bude ministerstvo zdravotníctva každý rok okresy klasifikovať do štyroch stupňov podľa miery ohrozenia s cieľom lepšej adresnosti cielených opatrení do okresov s najvyšším stupňom ohrozenia. Výsledky vyhodnotenia stavu siete s konkrétnymi číselnými výsledkami jednotlivých parametrov, mapa okresov podľa stupňa ohrozenia a počet chýbajúcich lekárov v okrese bude zverejnený a bude k dispozícii občanom, ako aj pre odbornú verejnosť,“ priblížil rezort.

Stimuly pre ambulancie

Jedným z opatrení na podporu vzniku chýbajúcich ambulancií je podľa rezortu zavedenie príspevku na zriadenie ambulantnej praxe pre všeobecných lekárov. V spolupráci so zahraničnými expertmi a v komunikácii s ambulantným sektorom vzniká aj súbor nefinančných a finančných stimulov na podporu nových, ale aj existujúcich ambulancií.

„Ambulantný sektor je v procese navrhovania a tvorby konkrétnych opatrení plne zapojený a jeho aktívnu účasť ministerstvo zdravotníctva s rešpektom víta. Do júna 2022 je očakávaná finálna podoba súboru podporných opatrení,“ uviedol rezort.

Ministerstvo avizuje aj požadované prehodnotenie kompetencií všeobecného lekára a sestier. Revíziou má prejsť i rezidentské štúdium. Prvé opatrenia by malo predstaviť v priebehu roka 2022. V súčasnosti rezort pracuje aj na revízii preskripčných a indikačných obmedzení zdravotníckych pomôcok a špeciálneho zdravotníckeho materiálu.

„Proces etablovania sa a pôsobenia zdravotníckych pracovníkov zo zahraničia na Slovensku je zodpovedne regulovaný v zmysle platných príslušných právnych predpisov,“ dodal rezort k požiadavkám samosprávy.

01 - Modified: 2021-09-28 14:30:45 - Feat.: 0 - Title: Kategorizácia nemocníc sa odsúva na koniec budúceho roka 02 - Modified: 2021-10-19 22:53:26 - Feat.: 0 - Title: Slovenské zdravotníctvo 2021: Len samotná reforma primárnej sféry nestačí 03 - Modified: 2021-11-26 13:28:24 - Feat.: 0 - Title: Nové ambulancie v rizikových okresoch: Pacientov musia objednávať zadarmo a na presný čas
01 - Modified: 2023-09-18 05:00:00 - Feat.: - Title: Rezort zdravotníctva chce zlepšiť ochranu zdravia pri práci s nebezpečnými chemickými faktormi 02 - Modified: 2023-08-29 05:37:19 - Feat.: - Title: Rezort zdravotníctva zverejnil výzvu na doplnenie prístrojového vybavenia nemocníc 03 - Modified: 2023-08-23 10:00:00 - Feat.: - Title: Rezidentské štúdium sa otvára už budúci mesiac aj pre tieto špecializácie 04 - Modified: 2023-08-17 14:28:29 - Feat.: - Title: Ministerstvo zdravotníctva: Nemocnica Rázsochy je bližšie k realizácii 05 - Modified: 2023-08-03 15:09:22 - Feat.: - Title: Rezorty financií a zdravotníctva diskutujú o dofinancovaní sektora
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
29. september 2023 23:35