StoryEditor

V Česku sa niektorí predávkovali ivermektínom. Zisťovali sme, aká je situácia s týmto liekom u nás

17.11.2021, 11:00
Starosta obce Dvory nad Žitavou Branislav Becík ivermektín pre ľudí priamo zabezpečil. V tejto súvislosti bol na neho podaný podnet a bol uznaný za vinného zo spáchania priestupkov.

V júli český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) informoval, že niekoľko Čechov sa predávkovalo liekom s obsahom ivermektínu, ktorý sa používa ako antiparazitikum a experimentálne bol podávaný v liečbe COVID-19.

Niekoľko ľudí dokonca užívalo veterinárny prípravok s obsahom tejto účinnej látky. Zároveň sa český SÚKL zaoberal štyrmi prípadmi internetových inzerátov. Liečivo je totiž na lekársky predpis a zákon jeho predaj cez internet neumožňuje.

Zisťovali sme, aká je situácia s ivermektínom na Slovensku. Počas druhej vlny sa totiž u nás ivermektín využíval pri liečbe COVID-19, odporúčali ho dokonca aj niektorí lekári. Ivermektín sa na chvíľu stal súčasťou protokolu liečby covidu v nemocniciach, zháňali si ho aj ľudia v lekárňach, dokonca aj v susednom Rakúsku.

Ivermektín ponúkali aj niektorí starostovia, poukážku na jeho vyzdvihnutie v konkrétnej lekárni dostali do schránok napríklad obyvatelia bratislavskej mestskej časti Nové Mesto. Starosta obce Dvory nad Žitavou Branislav Becík tento liek pre ľudí priamo zabezpečil. V tejto súvislosti bol na neho podaný podnet a bol uznaný za vinného zo spáchania priestupkov.

Podnet

„Ivermectín máme ‚doma‘. Čakať na vládu už nemá zmysel!“, ohlásil vo februári starosta na sociálnej sieti. „Po dlhých týždňoch zháňania lieku Ivermectín som dnes odovzdal prvú várku 500 ks do ambulancie obvodnej lekárky v mojej obci.“

Čo je však problém, legislatíva totiž neumožňuje starostovi podľa svojich predstáv zabezpečovať a distribuovať také množstvo liekov. Potvrdil to aj šéf Slovenskej...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
25. máj 2022 03:39