Na Slovensku sa realizuje projekt Digitalizácia pracovísk patologickej anatómie spolufinancovaný z plánu obnovy. Čo spadá do patológie v tomto kontexte?
Patológia je vyšetrovanie bioptických vzoriek a vzoriek tkanív, napríklad gastroenterológ zoberie vzorku zo žalúdka a my vyšetrujeme, či je to prekanceróza, zápal či onkologické ochorenie. Robíme tiež vyšetrenia znamienok a podobne, čiže to nie je patológia v zmysle pitiev. Do projektu sú zapojené všetky štátne nemocnice s oddelením patológie, ale tiež privátne spoločnosti. Inicioval to prof. Plank. Využíva sa aj umelá inteligencia, ktorá pomáha patológovi pri identifikácii onkologických buniek.
Účelom je modernizácia laboratórií patológie, zrýchlenie procesu diagnostiky a ide nám o to, aby boli všetky onkologické diagnózy archivované, centralizované a aby bola dostupná možnosť konzultácie, respektíve vyžiadania preparátu.
Ktorí lekári najčastejšie potrebujú služby laboratórnej diagnostiky?
Je to obrovské portfólium. Sú základné vyšetrenia rutinného charakteru, ktoré zahŕňajú aj preventívne prehliadky, čiže glukóza, urea, kreatinín, cholesterol a podobne.
Všeobecný lekár potom zhodnotí potrebu ďalších špecializovaných vyšetrení, no má obmedzenú kompetenciu v predpisovaní vyšetrení.
Nasledujú potom špecializované odbory ako endokrinológia a často sa vyskytujúce vyšetrenia štítnej žľazy, nefrológia, imunoalergológia s veľmi širokým portfóliom, onkológia atď. Keď je obdobie vírusov, tak sa najviac robia výtery, takže najväčšie objemy máme na jar a na jeseň. Sme veľkokapacitné laboratórium a robíme 18 000 vyšetrení denne.
Pomáha nám aj automatizácia.
Ako?
Máme kompletnú automatizáciu v rámci centrálneho laboratória. Príde vzorka s krvou či močom, iba sa vloží do linky a tá spraví všetko. Alikvóty, centrifugáciu, odviečkovanie, analýzu, zaviečkovanie, umiestnenie do chladničky atď.
Personálne stavy sme ale neznižovali, pretože niektoré metódy nie sú automatizované, napríklad molekulárna genetika či mikrobiologické vyšetrenia sa musia robiť ručne a potrebujeme šikovných laborantov.