Rozvoj emocionálnej inteligencie je úzko spätý s kognitívnym vývojom.Shutterstock
StoryEditor

Emocionálna inteligencia sa dá naučiť, hovorí terapeutka

18.11.2024, 10:04

Človek s vysokou emocionálnou inteligenciou dokáže rozoznávať svoje emócie a ich pôvod, zaujíma sa o ostatných, nevadia mu zmeny, je sebavedomý a dokáže povedať nie. Od človeka s nízkym EQ sa odlišuje aj tým, že nehľadá dokonalosť a je schopný si odpustiť.

Emocionálna inteligencia sa začína formovať od útleho detstva. Týka sa však len 36 % ľudí z celého sveta. Čo je emocionálna inteligencia a ako na nej pracovať? V rozhovore radí terapeutka Hana Filipová.

Čo je emocionálna inteligencia?

Emocionálna inteligencia, nazývaná aj ako emočná inteligencia, je schopnosť ľudí identifikovať a kontrolovať svoje emócie vo vzťahu k sebe i k svojmu okoliu. Tvorí ju päť základných zložiek – sebauvedomenie, zvládanie emócií, schopnosť motivovať samého seba, empatia a umenie medziľudských vzťahov. Napomáha nám k tomu, aby sme vedeli lepšie zvládať a korigovať svoje emócie či kvalitne reagovať na situácie okolo nás. Má veľký vplyv na naše vzťahy – či už doma alebo v práci. Emocionálna inteligencia je istým spôsobom zručnosť, na ktorej vieme v priebehu života pracovať a rozvíjať ju.

Má na ňu vplyv prostredie, v ktorom človek vyrastá?

Emocionálna inteligencia sa začína formovať od útleho detstva a značnú rolu v tomto procese zohráva rodina. Deti prežívajú základné emócie ako radosť, smútok, strach alebo hnev už v dojčenskom veku. Rodičia hrajú kľúčovú úlohu v tom, ako dané emócie regulujú alebo ako na ne reagujú. V predškolskom veku deti začínajú rozpoznávať aj emócie druhých ľudí, učia sa vyjadrovať svoje pocity slovami a experimentujú s kontrolou svojich emócií. V tom im okrem rodičov pomáhajú aj učitelia, ktorí ich učia ako zdravým spôsobom reagovať na svoje emócie. Podľa nej sa deti v školskom veku učia zvládať frustráciu, stres, ale aj vnímať, ako emócie ovplyvňujú ich vzťahy. V adolescentom veku sa zas učia vyrovnávať s intenzívnejšími emóciami a kľúčovú úlohu v tom zohrávajú aj rovesníci či blízki ľudia. Rozvoj emocionálnej inteligencie je úzko spätý s kognitívnym vývojom a tiež s prostredím, v ktorom deti vyrastajú.

Ako spoznáte emocionálne inteligentného človeka?

Človek s vysokou emocionálnou inteligenciou dokáže rozoznávať svoje emócie, ich pôvod a dokáže nájsť riešenie, ako sa s nimi vysporiadať. Zväčša má rozsiahlu emočnú zásobu, zaujíma sa o ostatných, nevadia mu zmeny, je sebavedomý a dokáže povedať nie. Od človeka s nízkym EQ sa odlišuje aj tým, že nehľadá dokonalosť a je schopný si odpustiť. Naopak, ak niekto nie je emočne vyspelý, zväčša mu chýba empatia, pôsobí arogantne a namyslene, býva konfliktný a odmieta názory iných. Človek s nízkym EQ je schopný povedať vtip po tragickej udalosti. Jednoducho nevie odhadnúť situáciu. To môže spôsobovať, že má nekvalitné vzťahy, a môže mať aj menej priateľov.

Ako si zlepšiť emocionálnu inteligenciu?

Snažte sa porozumieť svojim emóciám. Skúste si pomenovať, čo cítite. Namiesto všeobecných vyjadrení ako „je mi ťažko“ sa snažte určiť, či cítite napríklad smútok alebo tieseň. Sledujte, ako emócie ovplyvňujú váš úsudok. Uvedomte si, či sú vaše emócie pre vás prospešné alebo vás skôr brzdia. Vnímajte, či vám pomáhajú, alebo naopak, zasahujú do vášho rozhodovania.Pýtajte sa, čo vás chcú emócie naučiť. Skúmajte, čo vám vaše pocity môžu povedať alebo aké posolstvo pre vás nesú. Zamyslite sa, čo by ste sa z nich mohli naučiť. Buďte vnímaví aj k emóciám druhých. Nielen svoje vlastné emócie, ale aj pocity druhých majú veľký význam. Vnímajte a rešpektujte emócie ľudí okolo vás, čím posilníte empatiu a budujete vzťahy.

01 - Modified: 2024-11-14 23:00:00 - Feat.: 0 - Title: Oxidačný stres nás ničí. Ako ho zastavíme? 02 - Modified: 2024-11-07 08:39:11 - Feat.: 0 - Title: V našom zdravotníctve sa spravuje množstvo citlivých údajov, analýza nebola publikovaná 03 - Modified: 2024-10-18 08:12:37 - Feat.: 0 - Title: Krátka trvanlivosť ako zásadný problém 04 - Modified: 2024-10-15 09:21:41 - Feat.: 0 - Title: Retailové zdravotníctvo bude klopať na dvere
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
18. november 2024 10:04