StoryEditor

Oxidačný stres nás ničí. Ako ho zastavíme?

15.11.2024, 00:00

Vedeli ste, že po štyridsiatke sú antioxidačné mechanizmy v našom tele o polovicu slabšie ako v dvadsiatke? Oxidačný stres, ktorý takto vzniká, môže prispievať k rozvoju srdcovo-cievnych ochorení a cukrovky. Zarábame si svojím životným štýlom na vážne choroby? Ako zistíme, na čom sme?

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Medirex.

Odpovede ponúkajú špecializované testy, ktoré dokážu odhaliť podrobný obraz o našom zdravotnom stave – oveľa detailnejší než bežná preventívna lekárska prehliadka. V rozhovore s MUDr. Veronikou Szabóovou, PhD. z MEDIREXU sa dozviete:

Čo je oxidačný stres a ako ovplyvňuje naše zdravie

Prečo sú špecializované testy dôležité pre prevenciu

Ako môžeme bojovať proti oxidačnému stresu v každodennom živote

Čoraz častejšie sa dnes hovorí o oxidačnom strese. Čo to vlastne je a prečo je dôležité vedieť, ako na tom sme?

Voľné radikály sú nestabilné molekuly.  Vznikajú prirodzene v ľudskom organizme, ale ich tvorbu zvyšuje aj znečistené prostredie, stres, nevhodná strava, sedavý spôsob života a  nedostatok spánku. Ak ich je priveľa, napádajú naše bunky, čo môže viesť k mnohým závažným ochoreniam či predčasnému starnutiu. Antioxidanty predstavujú zbraň, pomocou ktorej držíme voľné radikály na uzde. Oxidačný stres je stav, keď v našom tele škodlivé voľné radikály nad ochrannými antioxidantmi prevládajú. Dlhodobý oxidačný stres môže viesť k mnohým závažným ochoreniam alebo urýchliť proces starnutia. Preto je kľúčové poznať svoj stav a aktívne sa snažiť udržiavať rovnováhu medzi voľnými radikálmi a antioxidantmi.

S akými ochoreniami sa spája oxidačný stres?

Výskumy naznačujú, že oxidačný stres prispieva k rozvoju srdcovo-cievnych chronických komplikácií, prediabetických stavov, čo je predstupeň cukrovky, k hormonálnej nerovnováhe a negatívnu úlohu zohráva aj pri vzniku onkologických ochorení. U mnohých ľudí má súvislosť s vysokým krvným tlakom, zníženou imunitou, metabolickým syndrómom a vysokým cholesterolom.

image
Medirex

Aký význam majú antioxidanty?

Vekom sa schopnosť regenerácie buniek stráca. Po štyridsiatke sú mnohé antioxidačné mechanizmy v našom organizme o polovicu nižšie, ako keď máme dvadsať. Preto je dôležité poznať, či máme dostatočné množstvo antioxidantov. Sú to mnohé známe najzákladnejšie látky ako vitamíny C, D, A a E, stopové prvky ako zinok, selén, meď, ktoré sú dôležité pre regeneráciu buniek. Rovnako koenzým Q10, o ktorom sa spravidla veľa hovorí len v súvislosti s pleťou. Všetky tieto látky si navzájom pomáhajú. V našich laboratórnych testoch, v rámci balíčka Oxidačný stres, zistíme z odobratej krvi hladinu týchto parametrov.

Viete teda záujemcovi povedať, či ho ohrozuje oxidačný stres a ako ho znížiť?

Oxidačnému stresu je v dnešnej dobe vystavený každý z nás. Na základe výsledkov bude záujemca vidieť, či má hodnoty týchto látok v norme, alebo pod normou. Ak sú hodnoty nižšie, čo je dosť časté, je potrebné, aby sa poradil so svojím lekárom. Oxidačný stres a choroby, ku ktorým prispieva, sú často  následkom toho, že dlhodobo podceňujeme svoju životosprávu. Ak nemáme dostatok dôležitých látok, mali by sme si ich dopĺňať. Musíme si spestriť jedálniček. Veľa ľudí ho má obmedzený či jednostranne zameraný. Príliš často konzumujeme fastfood, sladkosti, cukor, vyprážané a spracované potraviny či polotovary, ktoré prispievajú k nadmernej tvorbe voľných radikálov, rovnako ako alkohol a fajčenie. Často ani nepoznáme kvalitu jedla, ktoré náš jedálniček bežne obsahuje.

A čo únavový syndróm, aj o ňom sa často hovorí...

Mnohí ľudia s ním majú často problém a nevedia, čo u nich tento stav pretrvávajúcej únavy a vyčerpania vyvoláva. Ak doposiaľ s týmito ťažkosťami nenavštívili svojho lekára a chceli by si u nás zrealizovať laboratórne testy, ako prvé v poradí odporúčame vyšetriť hematologické a biochemické parametre – základné vyšetrenie krvného obrazu, hladiny krvného cukru, funkciu obličiek, pečene, ale aj štítnej žľazy. Práve znížená činnosť štítnej žľazy môže viesť k únavovým stavom, nadmernej spavosti, nevýkonnosti a zvyšovaniu hmotnosti. Každému, kto má záujem a príde ako samoplatca do MEDIREXU, urobíme základný skríning. Už sa nám stalo, že sme zachytili prípady, keď štítna žľaza nebola úplne v poriadku. Vtedy odporúčame klientom, aby navštívili svojho všeobecného lekára, pretože štítnu žľazu je potrebné následne vyšetriť na endokrinológii. Takže aj príčinu takéhoto nešpecifického únavového syndrómu môžeme zachytiť a odhaliť pomocou laboratórnych testov.

image
Medirex

V čom sú vaše vyšetrenia iné a dôslednejšie ako preventívne lekárske prehliadky?

V rámci preventívnej lekárskej prehliadky sú zo zákona hradené štyri základné parametre: glukóza, kreatinín, ALP a GMT. Cholesterol sa zisťuje len v osemnástom roku života a potom až po štyridsiatke. Po päťdesiatke ľudia absolvujú v rámci preventívky test na okultné krvácanie v stolici. My tieto testy vykonávame pre samoplatcov v akomkoľvek veku a urobíme aj oveľa rozsiahlejšie vyšetrenia. V rámci preventívnej lekárskej prehliadky totiž nie je zahrnuté vyšetrenie štítnej žľazy, napriek tomu, že veľa ľudí s ňou má problémy. Nenachádza sa tam napríklad železo, vitamín D, ani komplexné pečeňové testy. CRP ako zápalový parameter v preventívke taktiež nie je a chýbajú aj pankreatické enzýmy. Všetky tieto vyšetrenia je možné realizovať u nás v oveľa širšej verzii, podľa toho, o čo má klient záujem.

Aké vyšetrenia sú najčastejšie?

V porovnaní so základnými vyšetreniami v rámci preventívnej prehliadky u všeobecného lekára stanovujeme hladinu minerálnych látok, zinku, vitamínov A, E, D, navyše vyšetrujeme krvnú skupinu a zrážanlivosť krvi. V súvislosti s kardiovaskulárnym zdravím realizujeme podrobné vyšetrenie cholesterolového profilu. V rámci prevencie cukrovky zisťujeme parametre v súvislosti s hladinou krvného cukru (glykémiu), glykovaný hemoglobín a hormón inzulín, ktorý je zodpovedný za udržiavanie stabilnej hladiny krvného cukru. Tieto parametre sa pravidelne vyšetrujú napríklad u pacientov na diabetológii. Vyšetrujeme aj hladinu kortizolu, čo je stresový hormón. Práve kortizol je obľúbené vyšetrenie u ľudí, ktorí vyhľadávajú základnú prevenciu či informáciu o svojom zdraví a chcú vedieť, ako ich organizmus zvláda stres. V prípade tráviacich ťažkostí je možné absolvovať vyšetrenia zo stolice napríklad na zistenie Helicobactera pylori, jeho výskyt sa môže spájať aj s  kožnými problémami. Spolupracujeme aj s nutričnými terapeutmi, ktorí dokážu klientovi pomôcť úpravou stravy vzhľadom na zdravotné ťažkosti. Napríklad v prípade potreby redukcie hmotnosti, ale aj pri tráviacich či kožných problémoch, a aj ak nebola zistená konkrétna príčina ťažkostí.

Okrem prevencie civilizačných ochorení je možné odhaliť aj akútne problémy, napríklad zápaly močových ciest?

V rámci preventívnej prehliadky u všeobecného lekára sa vyšetruje aj moč, chemicky a sediment, čo sú  tiež základné skríningové parametre, ktoré poukazujú na funkciu obličiek. V preventívke je opäť menej skúmaných parametrov. Naše samoplatcovské testy sú oveľa komplexnejšie. Navyše ponúkame mikrobiologické vyšetrenie moču, ktoré stanoví prípadný výskyt baktérií a citlivosť na antibiotiká, ak má niekto ťažkosti pri močení. Pri vyšetrení zdravia kostí sa v moči stanovujú aj minerálne látky ako vápnik, horčík a fosfor.

A čo teda zdravie kostí a osteoporóza? Dá sa z testov zistiť, či má na ňu človek nábeh alebo či s ňou bude mať problémy vo vyššom veku?

Pri tomto ochorení je kľúčový vitamín D. Po celý život sa musíme snažiť o to, aby sme ho mali dostatok, pretože pomáha kostiam. Kosť je metabolicky aktívne tkanivo, ktoré sa neustále tvorí, odbúrava, prestavuje. Keď je už v stave osteoporózy, je novotvorba kostí nižšia. Markery ako vápnik, základný kostný obrat, vitamín D, parathormón či osteokalcín nám ukážu základný obraz o kostnom metabolizme. Máme špeciálny balíček vyšetrení Zdravie kostí a kĺbov, kde sú tieto parametre zahrnuté a poslúžia ako odrazový mostík. Presnú diagnózu potom, samozrejme, určí špecialista.

Aké ďalšie špecializované vyšetrenia u vás ľudia môžu absolvovať?

Čo sa týka mužov, sú to vyšetrenia prostaty prostredníctvom balíčka s názvom Index zdravej prostaty. Preventívna prehliadka u urológa je hradená z verejného zdravotného poistenia u mužov od 50. roku života raz za tri roky. Niektoré poisťovne znížili vekovú hranicu na 40 rokov, čo dokáže pomôcť včas odhaliť a liečiť napríklad ochorenia prostaty. U nás však urobíme klientom vyšetrenie základných parametrov súvisiacich so zdravím prostaty v akomkoľvek veku. Treba ho vnímať ako súčasť mozaiky, nenahrádza návštevu lekára, ale pomôže diagnostike. Vyšetrenie nestanoví presnú diagnózu, ale stanoví hladinu prostatického špecifického antigénu. Pomôže rozlíšiť, či môže ísť teoreticky o závažnejší stav, alebo je to iba neškodné zväčšenie prostaty či zmnoženie buniek. Príčiny zvýšenia tohto parametra môžu byť, samozrejme, rôzne, preto v každom prípade výsledky odporúčame konzultovať s urológom.

Kde všade na Slovensku nájdeme vaše odberové centrá a ako sa dá na vyšetrenie objednať?

Naša sieť odberových centier pokrýva celé Slovensko, vo všetkých krajoch od Bratislavy až po Košice. Ponúkame 100 špecializovaných testov pre všetky vekové kategórie, prispôsobené potrebám žien aj mužov. Objednať sa je jednoduché – stačí navštíviť www.medirex.sk, kde nájdete zoznam všetkých odberových miest. Tam si môžete vybrať najbližšie centrum a zarezervovať si termín online alebo telefonicky.

Vyšetrenia sú bez čakania a bez nutnosti výmenného lístka. Väčšinu odberových miest môžete navštíviť aj bez objednania, pričom samotný odber krvi trvá zvyčajne len pár minút. Výsledky doručujeme elektronicky, často už do jedného dňa. Navyše, poskytujeme možnosť lekárskej  interpretácie výsledkov, v rámci ktorej vysvetlíme, čo výsledky prezrádzajú o zdravotnom stave a ak je to nutné, odporučíme, u akých špecialistov by mali absolvovať ďalšie vyšetrenia.

image
Medirex

Spomínali ste široké spektrum testov. Mnohí ľudia sa obávajú najmä onkologických ochorení. Dá sa z výsledkov zistiť, že by mohlo ísť o závažný chorobný stav?

Ak má človek nejaké ťažkosti alebo sa obáva, že má onkologické ochorenie, určite najskôr odporúčame úplne základné hematologické a biochemické vyšetrenia. Ďalšia diagnostika patrí do rúk špecialistov. Existuje aj vyšetrenie na onkomarkery a ľudia ich od nás veľmi často pýtajú. Neslúžia však ako diagnostický ani skríningový nástroj. Onkomarkery v prípade onkologických pacientov pomôžu špecialistom, napríklad onkológom, gynekológom, pneumológom rozlíšiť, aký je to druh nádoru, ako sa ochorenie vyvíja, prípadne, či je liečba úspešná. Onkomarkery sú však špecifické tým, že môžu byť zvýšené aj pri neonkologických ochoreniach, práve preto je ich vyšetrenie veľmi zavádzajúce a s cieľom skríningu onkologického ochorenia sa vyslovene neodporúča. Pre samoplatcov ho z týchto dôvodov ani neposkytujeme Výnimkou je prostatický antigén, ktorý som už spomínala, čo v tomto prípade slúži ako  skríningové vyšetrenie. Mužom sa tiež odporúča navštevovať urologické preventívne prehliadky.

Existujú aj špecifické vyšetrenia, ktoré zhodnotia, ako sa človek stravuje a či by mal zmeniť svoj jedálny lístok?

V rámci životného štýlu je záujem aj o našu novinku Vyšetrenie mastných kyselín. Z krvi zisťujeme 11 druhov mastných kyselín, nasýtených aj nenasýtených. Omega-3 nenasýtené mastné kyseliny majú veľký význam pre naše zdravie a týmto vyšetrením zhodnotíme, či ich je dostatok. V rámci tohto vyšetrenia zisťujeme aj pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín. Ten nám zároveň prezradí viac o našej psychickej odolnosti, priepustnosti bunkovej membrány a naznačuje aj oxidačný stres. Ak máme málo omega-3 mastných kyselín a veľa ostatných nasýtených mastných kyselín, práve vtedy sa zvyšuje bunkový stres a zhoršujú sa naše metabolické procesy. A treba zdôrazniť, že v rámci doplnenia zdravých mastných kyselín by sme mali zaradiť do jedálnička mastné ryby, ako sú losos, tuniak, makrela a morské plody, orechy, avokádo či olivový olej. Ďalšie vyšetrenia môžu odhaliť často sa vyskytujúci nedostatok vitamínov, ako sú vitamíny D, B12, kyselina listová, a minerálnych látok, ako železo a zinok, ktoré je ideálne prijímať v našej strave a niekedy treba do jedálnička pridať práve potraviny obsahujúce tieto látky.

Dá sa laboratórnymi vyšetreniami urýchliť diagnostika? Napríklad, ak pacienti dostanú termín u špecialistu až o niekoľko mesiacov, ale chceli by vedieť skôr, ako na tom sú?

Naše vyšetrenia môžu významne urýchliť diagnostiku, najmä pri chronických ťažkostiach. Napríklad sa na nás obrátili klienti s dlhodobými tráviacimi problémami, ktorí musia dlhšie čakať na termín u špecialistu. Vďaka našim testom sme odhalili prítomnosť helicobactera, čo umožnilo rýchlejšie riešenie situácie u lekára. Podobné príklady môžeme spomenúť v súvislosti s únavovým syndrómom alebo priberaním na hmotnosti a neschopnosťou schudnúť. Tieto stavy môžu súvisieť so zvýšenou hladinou krvného cukru a inzulínovou rezistenciou alebo poruchami funkcie štítnej žľazy. Ak výsledky nie sú v norme, vždy klientom odporúčame, aby sa čím skôr hlásili u svojich všeobecných lekárov. Na základe laboratórnych vyšetrení je možné včas zistiť rôzne príčiny zdravotných problémov. Tieto výsledky totiž dávajú pacientom do rúk konkrétne informácie, ktoré pomôžu zhodnotiť zdravotný stav a dokážu tak výrazne urýchliť celý diagnostický proces. O finálnom stanovení diagnózy a nastavení liečby však, samozrejme, rozhoduje ošetrujúci lekár.

image
Medirex

MUDr. Veronika Szabóová, PhD.

  • Vyštudovala všeobecné lekárstvo na Univerzite Komenského, Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Následne pokračovala v dennom doktorandskom štúdiu v odbore verejné zdravotníctvo, kde sa venovala výskumu, epidemiológii a prevencii chronických ochorení.
  • V laboratóriách spoločnosti MEDIREX pracuje od roku 2022 na oddelení klinickej biochémie. Zároveň poskytuje konzultácie a interpretácie výsledkov laboratórnych vyšetrení pre klientov samoplatcov. Venuje sa aj písaniu článkov na rôzne medicínske témy.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/zdn-nativ, menuAlias = zdn-nativ, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
21. november 2024 01:54