StoryEditor

O napojení pacientov na ventilátor rozhodne počet bodov. Šéf etickej komisie: V kríze je to nevyhnutné

11.03.2021, 07:17
Rozhodovanie má byť spravodlivé a transparentné. Príchod pacienta s lepšou prognózou nikdy nesmie znamenať dôvod na ukončenie intenzívnej starostlivosti u pacienta s horšou prognózou, hovorí predseda Etickej komisie ministerstva zdravotníctva prof. MUDr. Jozef Glasa, CSc., PhD.

Ako člen odbornej pracovnej skupiny ste spolupracovali na príprave odborného usmernenia o indikácii intenzívnej starostlivosti v situácii krízy a obmedzených kapacít v zdravotníckych zariadeniach z dôvodu pandémie ochorenia Covid-19. Tento materiál hovorí o triedení pacientov. O čo konkrétne pri triáži ide?

O výber pacientov na poskytnutie nedostatkového druhu urgentnej alebo neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Musí sa urobiť vždy v situácii tzv. nedostatku vzácnych zdrojov. Je bežnou úlohou záchranárov a lekárov urgentnej medicíny pri riadení zásahov pri hromadných nešťastiach, haváriách či prírodných katastrofách (medicína katastrof). V kontexte intenzívnej starostlivosti ide najmä o nedostatok kvalifikovaných zdravotníckych pracovníkov - najmä lekárov a sestier, o potrebné priestory zdravotníckych zariadení, lôžka, prístrojové vybavenie ako prístroje na umelú pľúcnu ventiláciu a ďalšie, zdravotnícke pomôcky, lieky. 

V našom prípade je hlavnou, i keď nie jedinou príčinou nedostatku vzácnych zdrojov prebiehajúca pandémia ochorenia Covid-19, ktorej, dúfajme, už vrcholiacu druhú vlnu u nás práve prežívame. S nárastom počtov pacientov, osobitne pacientov s ťažkým priebehom ochorenia, hrozí či, žiaľ, aktuálne nastáva, vyčerpanie kapacít zdravotníckych zariadení na poskytovanie intenzívnej starostlivosti. Na oddeleniach anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM), jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) či na reprofilizovaných lôžkach, umožňujúcich takúto starostlivosť. 

Ak je na OAIM či JIS posledné voľné lôžko, sme na hranici alebo už za hranicou zahltenia kapacít intenzivistických pracovísk?

Vážna krízová situácia nastáva skôr – a musí sa posudzovať v rámci väčšieho regiónu. Na Slovensku hovoríme skôr o celoštátnom pohľade, keďže do istej miery je možné, ako sa to aj, už dlhšie, s veľkým nasadením potrebných prostriedkov deje, presunúť pacienta na voľné lôžko, takpovediac, „na druhom konci republiky“. Situácia, vyžadujúca vyhlásenie triáže nastáva zvyčajne už vtedy, keď je obsadených 80-85% kapacity lôžok na JIS/OAIM, prípadne vrátane reprofilizovaných lôžok, umožňujúcich potrebnú intenzívnu starostlivosť.

Chcel by som zdôrazniť, keďže si to ľudia bežne neuvedomujú, že všetko, čo sa zo strany vlády - a normálne, obetavo spolupracujúcich občanov - deje v rámci tzv. pandemických COVID-19 opatrení, smeruje aj k tomu, aby takáto situácia pokiaľ možno vôbec nenastala. Respektíve, aby jej trvanie bolo čo najkratšie. V posledných týždňoch napríklad tiež vidíme snahu ministerstva zabezpečiť hospitalizovanie sloven...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2021-02-26 05:51:32 - Feat.: 0 - Title: Primárka Špiláková: K ivermektínu som trošku skeptická. Ako všetky antiparazitiká má veľa nežiadúcich účinkov 02 - Modified: 2021-03-05 05:54:10 - Feat.: 0 - Title: Pacienti s akútnymi stavmi prichádzajú do nemocnice neskoro
01 - Modified: 2023-09-18 05:00:00 - Feat.: - Title: Rezort zdravotníctva chce zlepšiť ochranu zdravia pri práci s nebezpečnými chemickými faktormi 02 - Modified: 2023-08-29 05:37:19 - Feat.: - Title: Rezort zdravotníctva zverejnil výzvu na doplnenie prístrojového vybavenia nemocníc 03 - Modified: 2023-08-23 10:00:00 - Feat.: - Title: Rezidentské štúdium sa otvára už budúci mesiac aj pre tieto špecializácie 04 - Modified: 2023-08-17 14:28:29 - Feat.: - Title: Ministerstvo zdravotníctva: Nemocnica Rázsochy je bližšie k realizácii 05 - Modified: 2023-08-03 15:09:22 - Feat.: - Title: Rezorty financií a zdravotníctva diskutujú o dofinancovaní sektora
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
29. september 2023 19:48