StoryEditor

Prezident SS VPL: Lekár potrebuje čas, kompetencie a peniaze

11.11.2014, 23:00
Autor:
HNHN
Kompetentní roky hovoria o dôležitosti a nenahraditeľnosti lekárov primárneho kontaktu.

Prejdú konečne od verbálneho ubezpečovania aj ku konkrétnym činom? Aj o tom sme hovorili s prezidentom SS VPL MUDr. Petrom Makarom, MPH.

Na aké konkrétne problémy primárneho kontaktu ukázala nedávna trojdňová odborná konferencia všeobecných lekárov vo Vysokých Tatrách?

Na konferencii sa zúčastnilo viac ako 700 registrovaných lekárov a 100 sestier. Odzneli hlavne odborné témy a na 2. česko-slovenskom dni sme sa dozvedeli o nových hradených kompetenciách našich kolegov v Česku, ktoré im môžeme v dobrom závidieť a ktoré nesporne skvalitňujú poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Ide napríklad o diagnostiku ischemickej choroby dolných končatín a starostlivosť o pacienta s diabetes mellitus. V rámci dvoch dvojhodinových diskusných fór lekári diskutovali aj o problematike integrovanej zdravotnej starostlivosti a o problémoch a nárokoch, ktoré na nás kladenú.

Mnohí lekári poukázali na pocit preťaženia pri postupnom náraste priemerného počtu pacientov na jednu ambulanciu. V regióne jedného nášho kolegu v priebehu pár rokov zomreli dvaja lekári a jeho pôvodných 1 000 pacientov sa rozrastie na 3 500, ak tam nikto nepríde. Rastú nároky pacientov, ale aj zložitosť starostlivosti o starnúcu polymorbídnu populáciu.

Ako problém vnímame aj súčasný stav lekárskej služby prvej pomoci, teda tému už opakovane otváranú aj na ministerstve zdravotníctva. Kolegovia by privítali skrátenie služby do desiatej hodiny večer, prísun nových všeobecných lekárov a nárast zdrojov do segmentu primárnej zdravotnej starostlivosti tak, aby podiel financií tvoril minimálne 6 percen...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
09. jún 2023 07:08