StoryEditor

Tlač stredne veľkého srdca trvá aj šesť hodín

03.08.2016, 00:00
Autor:
HNHN
Veda a technika s medicínou boli vždy úzko prepojené. Zdravotníckym novinám sa podarilo spojiť nadšencov 3D techniky so špičkovým kardiochirurgom z Detského kardiocentra v Bratislave.

Výsledkom je už niekoľko operácií v Detskom kardiocentre pomocou 3 D modelu srdca. Viac porozprával primár kardiochirurgie DKC MUDr. Matej Nosáľ.

Bude niekedy v budúcnosti možné vytlačiť chlopňu, prípadne celé umelé srdce na 3D tlačiarni?

Bioprinting sa dnes stáva logickým východiskom 3D modelingu. Jeho hlavnou podstatou je medicína „na mieru“, to znamená vytváranie biologických náhrad tkanív, prípadne orgánov u ľudí. V súčasnosti sa takýmto spôsobom dajú modelovať napríklad náhrady kostí.

V kardiochirurgii je potenciál v tlači biologických chlopní presne vo veľkosti, ktorú pacient potrebuje, čo je perfektné. Pri srdci ako celom orgáne je však iný problém. Ako vieme už z transplantácií, srdce nepotrebujeme v úplne presnej veľkosti, zmestíme tam aj väčšie srdce.

Lenže srdce je zložené z toľkých štruktúr, od svaloviny, cez cievy, nervy až po jemné chlopňové štruktúry, že je momentálne nereálne spracovať genetický materiál alebo bunky z každej jednej časti srdca do komplexného celku, a tak vytvoriť srdce.

Čo teda pre vás znamená 3D tlač? V čom vám pomáha?

Pre nás znamená to, že sa vieme pozrieť už pred operáciou na niečo, čo sme kedysi mohli vidieť až pri operácii, alebo nebodaj, v n...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 17:06