StoryEditor

Liek má byť buď pre každého, alebo pre nikoho

20.11.2016, 23:00
Autor:
HNHN
V Rusku ročne pribudne pol milióna onkopacientov, v Petrohrade 20 000 – o dvadsať percent viac ako pred desiatimi rokmi. Aj o tom sme hovorili s riaditeľom Petrohradského onkologického centra, profesorom Vladimirom Mojsejenkom.

Ako si vysvetľujete výskyt a rast počtu onkologických ochorení?

Incidencia onkologických ochorení je v Rusku dva- až trikrát nižšia ako v západnej Európe a Severnej Amerike. Odpoveď na otázku prečo nie je jednoznačná, ale napríklad aj americkí kolegovia hovoria, že čím vyššieho veku sa ľudia dožívajú, tým viac sa objavujú aj onkologické ochorenia a dĺžka života u nás je predsa len nižšia ako v USA.

A konzumný spôsob života s jeho všetkými dôsledkami?

Odpoveďou môže byť aj „westernizácia“ nášho spôsobu života, ktorá sa odráža na raste výskytu kolorektálneho karcinómu či karcinómu prsníka. Je známe, že keď sa napríklad Japonci presťahovali na západné pobrežie USA, už v druhom pokolení je u nich výskyt rakoviny hrubého čreva či prsníka taký ako u domorodcov, hoci doma bol výrazne nižší, kde je karcinóm prsníka vzácne ochorenie.

Údaje však hovoria, že rast onkologických ochorení v Rusku je dramatickejší ako v západných štátoch...

Uvedomujeme si to. Ak napríklad máme stabilizovaný výskyt rakoviny žalúdka, karcinómy prsníka, hrubého čreva, pľúc, prostaty značne pribúdajú. A ak je aj incidencia nižšia, mortalita je na úrovni západnej Európy a USA. V Rusku zomiera na rakovinu každý druhý pacient, v USA každý tretí. Dôvod je predovšetkým ten, že karcinómy odhaľujeme neskoro.

V časoch Sovietskeho zväzu sme mali preventívne programy, lekárov, ktorí sa prevencii venovali, ale iba pred niekoľkými rokmi sme sa prepracovali k systému dispenzarizácie a začíname žať plody tejto práce, zachytávame čoraz viac pacientov so skorými štádiami rakoviny. Kedysi až 60 percent žien prišlo v neskorom štádiu karcinómu prsníka, dnes je to o desiatku percent menej.

Predpokladám, že o desať rokov bude v Petrohrade až 30 000 nových prípadov rakoviny ročne. Očakávame, že priemerná dĺžka života bude 70 rokov, a to zvýši aj počet našich pacientov.

Sú ľudia motivovaní k prevencii, napríklad cez zdravotné poisťovne?

Bohužiaľ, u nás takáto motivácia ešte stále chýba, ľudia nie sú ani psychologicky pripravení na prehliadky, neuvedomujú si ich potrebu. Ako hlavný chemoterap...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
02. jún 2023 07:11