StoryEditor

Liečba hepatitídy C je enormný úspech medicíny

04.12.2017, 23:00
Autor:
HNHN
Ide však o enormne nákladnú liečbu. Ak by sme dnes na Slovensku odliečili všetkých diagnostikovaných pacientov, zajtra by sme nemali, v úvodzovkách, na obyčajný penicilín pre deti, tvrdí viceprezident Slovenskej hepatologickej spoločnosti MUDr. Marian Oltman, PHD., z Gastroentero-hepatologického centra Thalion.

Tetovanie sa z módneho výstrelku zmenilo na bežnú súčasť životného štýlu. No je tu problém. Hovoríte, že vďaka tetovaniu sa môže šíriť hepatitída typu C.

Odhadujeme, že na Slovensku je 30- až 50-tisíc ľudí s hepatitídou typu C, no len veľmi málo prípadov je diagnostikovaných. Súvisí to s tým, že chronický zápal pečene týmto vírusom je veľmi nešpecifický a tichý. Medzi zdravotníkmi sa hovorí o tichom zabijakovi. Akútna fáza tejto infekcie prebieha väčšinou ako chrípka alebo nejaká viróza. Málokto má dôvod ísť sa vyšetriť, ak nemá rizikový faktor pre infekciu, či to náhodou nie je vírus hepatitídy C.

Odporúčali by ste pacientom s tetovaním, aby napríklad pri prvej chrípke okamžite mysleli na toto riziko a išli sa vyšetriť?

Je to ťažká otázka, lebo by sme vyvolali paniku. Našťastie, máme systém vstupných prehliadok do zamestnania, v gravidite pri otehotnení, systém preventívnych prehliadok u obvodných lekárov a podobne, keď sa robia pečeňové testy. Ak sú zvýšené, tak sa to diagnosticky doťahuje, a ak je za tým vírus hepatitídy C, pacient je podchytený a doriešený až po liečbu.

Dá sa pri diagnostikovaní jednoznačne povedať, že príčinou bolo práve tetovanie?

Väčšina pacientov vôbec netuší, kde sa mohli nakaziť, samozrejme, okrem rizikových skupín. Diskutuje sa napr. aj o možnosti, že inkubačná doba pri tetovaní môže narásť až do 5 rokov. To, či je každé tetovanie rizikové, závisí od viacerých faktorov. Súvisí to s povedomím ľudí aj prevádzkovateľov tetovacích štúdií, kde sa pri dodržiavaní pravidiel vrátane používania jednorazového materiálu riziko nákazy veľmi znížilo. Problémom sú dovolenky, keď sa môže človek ocitnúť v tetovacom štúdiu, kde tieto opatrenia a pravidlá nie sú celkom dodržané. Ak u niekoho dnes odhalíme hepatitídu typu C a má tetovanie, tak si človek asi ani nespomenie, kde bol pred 5 rokmi.

Podľa nedávno publ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
07. jún 2023 07:01