StoryEditor

Otvorená operácia? Už nikdy v živote

12.12.2017, 23:00
Autor:
HNHN
Banskobystrická fakultná nemocnica používa robotický chirurgický systém, najviac využívaný v urológii. Vďaka nemu dokázali vykonať unikátnu urologickú robotickú operáciu pacienta s rakovinou močového mechúra. Jeden z lekárov, ktorý zákrok realizoval, je MUDr. Jozef Babeľa, PhD.

Čím vás oslovila urológia?

Pravdupovediac, bola to náhoda. Pôvodne som chcel byť chirurg, lebo od začiatku som chcel robiť niečo, čo sa týkalo operatívy. Ako chirurg som nastúpil v Brezne, kde po roku, dvoch vznikla požiadavka, že Brezno potrebuje urológa. Nemal som ani bližšie informácie o odbore, ale po istom prehováraní som sa rozhodol, že pôjdem na predatestačnú prípravu do Banskej Bystrice.

Odbor sa mi zapáčil a aj s kolektívom sme si rozumeli. Potom som dostal ponuku ostať tu natrvalo. Človek cíti niekedy nespravodlivosť v živote, keď sa mu nesplní jeho sen, ale nakoniec sa ukáže, že to bolo správne. Takže som rád, že som presedlal na urológiu.

S vaším zákrokom – urologická robotická operácia pacienta s rakovinou močového mechúra – ste boli nominovaný do TOP inovácií v zdravotníctve, dostali ste sa do prvej desiatky. Čo to pre vás znamená?

Znamená to ocenenie práce nielen mojej, ale celého kolektívu. Najväčšiu zásluhu má náš prednosta MUDr. Vladimír Baláž, PhD., ktorý je „otcom“ myšlienky robotiky v Banskej Bystrici a na Slovensku vôbec. Zásadným spôsobom sa zasadil o to, že aj u nás je robotika. A ocenenie znamená pre nás aj to, že držíme trend s európskou a svetovou urológiou.

Medicína sa neustále zdokonaľuje, vývoj v nej ide míľovými krokmi, prichádzajú nové postupy, lieky, zobrazovacie, diagnostické či liečebné postupy a robotika znamená absolútny zlom v chirurgii. Naša nominácia znamená, že je za nami kus tvrdej práce, odriekania, pretože keď začínate s niečím novým, existujú aj prekážky, nástrahy, museli sme byť pripravení aj prekonávať určité problémy a ťažkosti. Robotike sa venujeme šesť rokov a myslím si, že počet pacientov ukazuje, že je to správny smer. Takto by sa mala medicína uberať.

Systém da Vinci máte na Slovensku zatiaľ ako jediná nemocnica?

Zatiaľ sme jediná nemocnica. Napríklad v Českej republike ich majú deväť, v západnej Európe ich je ako húb po daždi. Robotické systémy sú dnes už štandard.

Ako vyzerali začiatky ešte pred systémom?

V chirurgii sa udialo to, že sa prešlo od otvorených operácií, čiže od veľkých rán, veľkých rezov k endoskopickej operatíve, miniinvazívnej, keď operujeme pomocou inštrumentov, ktoré sa zavádzajú cez tenké incízie. Urobí sa len krátky rez na viacerých miestach, cez ktorý sa zavedie prístroj, zavedie sa kamera a potom pracovné inštrumenty. Takto vznikla laparoskopia.

Laparoskopia si hľadala svoje miesto v chirurgii. Začali sa jednoduché výkony, neskôr sa prechádzalo na zložitejšie. Čiže postupne sa zdokonaľovalo inštrumentárium, samotná technická zdatnosť operatéra, lekári si trúfali na ťažšie a ťažšie výkony, postupne rozširovali spektrum výkonov, ktoré sú indikované na laparoskopiu a odoberané otvorenej chirurgii. A ešte stále, keď sa povie otvorená, laparoskopická alebo robot...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
04. jún 2023 04:36