StoryEditor

M. Palušková po odchode z funkcie: Takýto chaos neexistuje nikde v civilizovanom svete

15.03.2018, 23:00
Autor:
HNHN
Začiatkom marca skončila ako hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecné lekárstvo. MUDr. Monika Palušková, PhD., MBA, hovorí o dôvodoch svojho odchodu a ostro kritizuje nekoncepčnú legislatívnu prácu na ministerstve zdravotníctva.

Vaša abdikácia z funkcie prišla dosť nečakane. Čo vás viedlo k tomuto kroku?

Moja abdikácia nebola nečakaná. Už vyše roka som upozorňovala predstaviteľov ministerstva zdravotníctva (MZ SR) na mnohé nesystémové kroky, na nevhodnú prípravu legislatívy, ktorá je neraz odtrhnutá od reality. Týkalo sa to nielen prehliadok mŕtvych, rezidentského programu, štandardných postupov, ale aj zbabraného eHealth-u. A to je iba vrchol ľadovca. Moje názory sú verejne známe. Obetovala som obrovské množstvo času a námahy, aby sme systém posúvali dopredu. Ak však napríklad návrh zákona o prehliadkach mŕtvych má za päť mesiacov šestnásť verzií, pričom sa zmenia z večera do rána podľa toho, kto do koncepcie neodborne zasiahne, poviete si, že niečo je zhnité v štáte dánskom.

Prečo je to tak? V čom vidíte príčinu?

MZ SR je tu ako štátna autorita na to, aby nastavovala systém – aby bol efektívny, moderný, bezpečný a udržateľný pre pacientov aj zdravotníckych pracovníkov. Teraz aj do budúcnosti. Preferujú sa však krátkodobé, maximálne strednodobé riešenia v politicky preferovaných oblastiach, zásadná stratégia na skutočnú zmenu systému chýba. Legislatíva nemôže byť odtrhnutá od medicínskej praxe. Posledný rok som na to vedenie MZ SR opakovane upozorňovala, avšak bez reálnej odozvy. Zasahovanie politikov do odborných vecí je na Slovensku realitou a celý systém stavia na hlavu. Ak by MZ SR malo víziu, pôjde za ňou. Jasne, odborne, postupne. Ak ju nemá, iba zapcháva diery. Základom dobrej vízie je stabilná, vecne jasná a realizovateľná legislatíva ako pevný pilier dlhodobo udržujúci celý systém. V súčasnosti je legislatívny proces na MZ SR v troskách – bez vízie sa pracuje ťažko, zákony sa ďalej deformujú pozmeňujúcimi návrhmi politikov priamo v NR SR. Tak sa pracovať naozaj nedá. Aj preto som sa rozhodla odísť.

Sú legislatívne úpravy ohľadom prehliadok mŕtvych tiel hlavným dôvodom?

Hrubá deformácia zákona o prehliadkach mŕtvych bola pre mňa ľudsky aj odborne poslednou kvapkou. Nemienim mrhať časom, skúsenosťami ani nasadením. Treba si povedať, čo má význam. Práca pre MZ SR ho v súčasnej situácii stratila. Pre mňa sa zmenilo len to, že mám čas na prípravu ďalších skutočných koncepčných riešení pre primárnu zdravotnú starostlivosť, ktoré mám už rozpracované. MZ SR o ne nestálo. Stojím na čele stoviek lekárov v Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS), pracujem vo vlastnej ambulancii, vzdelávam, takže práce mám akurát dosť. Musím povedať, že ma nesmierne teší podpora ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
02. jún 2023 22:34