StoryEditor

Kvalitný záchranár musí byť zaplatený

07.09.2018, 00:00
Autor:
HNHN
Zvýšenie platov pre záchranárov chce ministerka A. Kalavská riešiť, hovorí Mgr. František Majerský, prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov.

Upozorňujete na rastúci počet neindikovaných výjazdov záchrannej služby. K zneužívaniu dochádzalo aj predtým, je to teda dnes horšie?

Problém je v tom, že pacienti chcú mať dostupnú zdravotnú starostlivosť okamžite a keď ju nemajú, hneď sa chcú sťažovať. Ľudia vedia zavádzať. Na linku 155 uvedú také informácie, že operátor na základe nahlásených informácií nemá možnosť neposlať záchranku na výjazd. Ak pacient povie, že má bolesť na hrudníku a ťažko sa mu dýcha, operátor si nemôže dovoliť neposlať sanitku, lebo pacienta nevidí. A posádka potom na mieste zistí, že pacientovi sa ťažko dýcha už dva mesiace, je to napríklad fajčiar, nešiel k obvodnému lekárovi, nedodržiava liečebný režim. Niektorí sa dokonca aj priznajú, že nechcú čakať na urgentnom príjme, a vedia, že so záchrankou sa dostanú prednostne na vyšetrenie.

S tým sa stretávate často?

Áno. Je za tým vypočítavosť. Už dlho robíme osvetu my aj operačné stredisko, aby ľudia nezneužívali záchrannú službu, ale to nestačí. Stáva sa, že záchranka ošetruje dvojtýždňové ťažkosti a v danej chvíli chýba na mieste, kde došlo k vážnej dopravnej nehode, k infarktu alebo pacient dostal cievnu mozgovú príhodu. Na výjazd musí ísť záchranka zo vzdialenejšieho bodu, čím sa dojazdový čas predlžuje a môže dôjsť až k fatálnym následkom. Toto je ten hlavný problém, pretože čas je pri život ohrozujúcich stavoch kľúčový.

Aké riešenie navrhuje komora? Hovoríte o spoplatnení neindikovaných výjazdov.

Je to len jedno z riešení. Treba začať serióznu diskusiu. Pravda je taká, že osveta nezaberá a kým ľudia nebudú platiť za zneužitie záchrannej služby, tak ju budú zneužívať donekonečna. Dnes im žiadne sankcie nehrozia. Takýchto pacientov čoraz viac pribúda. My sme navrhovali hradiť aspoň kilometrovné, ktoré platí poisťovňa pri každom jednom výjazde. Je to 80 centov za kilometer. Ale sankcie môžu byť aj oveľa vyššie. Napríklad ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
28. máj 2023 15:03