StoryEditor

Mgr. Juraj Bacigál z IKEM: Boli časy, keď si pacienti prácu sestry vážili

29.09.2018, 00:00
Po štyroch rokoch praxe na Slovensku odišiel pracovať do Česka. Systém fungovania v Inštitúte klinickej a experimentálne medicíny (IKEM) v Prahe priblížil zdravotný brat Mgr. Juraj Bacigál.

Prečo ste sa rozhodli pre profesiu zdravotného brata? Čo vás motivovalo?

Ako päťnásťročný pubertiak nemáte obzvlášť vyššie ciele pri výbere strednej školy, takže som nastúpil na školu, kde ma vzali bez skúšok. S odstupom času som si problematiku zdravotníctva obľúbil. Možno na tom má zásluhu aj môj ujo, ktorý pôsobí ako „zdravotný brat“ v armáde.

Kde ste pôsobili pred odchodom do Česka?

Hneď po dokončení bakalára som nastúpil do Žilinskej nemocnice s poliklinikou, kde som pôsobil dva roky na neurologickom oddelení. Následne som nastúpil na Chirurgickú kliniku v Univerzitnej nemocnici v Martine, kde som pôsobil taktiež dva roky.

Prečo ste sa rozhodli odísť zo Slovenska? Čo boli hlavné dôvody?

Počas štúdia na vysokej škole som išiel na výlet do Prahy. Prahu som si zamiloval a povedal som si: „Tu raz budem žiť.“ Na Slovensku sa mi žilo dobre, mám tam predsa rodinu, priateľov, ale nebolo to ono, stále som mal pocit, že by som mal byť niekde inde. Tak po ťažkom zlome v mojom súkromnom živote som sa zbalil a odišiel do Česka.

A prečo práve Česko a IKEM?

Priznávam, že som mal aj odvážnejšie plány. Chcel som skúsiť Saudskú Arábiu, San Francisco. No nakoniec som sa rozhodol pre Česko, a to hlavne z dôvodu takmer žiadnej jazykovej bariéry a relatívnu krátku vzdialenosť k domovu.

A IKEM?

Počas svojej kariéry som pracoval na rôznych oddeleniach a v rôznych nemocniciach. A chcel som sa postaviť výzve, ktorou Institut aj po takom čase pre mňa stále je.

Odkedy tam pôsobíte?

V IKEM pôsobím ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
25. máj 2024 17:16