StoryEditor

Najviac poteší, že vieme pacientom priniesť niečo nové

01.10.2018, 00:00
Autor:
HNHN
Hlasovanie ďalšieho ročníka TOP inovácie v zdravotníctve bolo ukončené. Desať víťazov je známych a v nasledujúcom rozhovore si môžete prečítať o jednom z nich.

Univerzitná nemocnica v Martine je na Slovensku jedinečná v používaní implantátov z 3D tlačiarne. Svetovo unikátne operácie krčných medzistavcových platničiek s využitím metódy 3D tlače realizuje neurochirurg, prednosta Neurochirurgickej kliniky doc. MUDr. Branislav Kolarovszki, PhD.

Ste prednostom Neurochirurgickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Martine, venujete sa špeciálne niečomu z odboru?

Dlhé roky som sa venoval výskumu detského hydrocefalu. Momentálne sa orientujem na využitie 3D implantátov v rámci rekonštrukčných operácií lebky. Riešime aj kostné defekty, ktoré zasahujú do očnice alebo tváre, vtedy úzko spolupracujeme so stomatochirurgmi. Najnovšie sa venujem využitiu individualizovaných náhrad krčných medzistavcových platničiek vyrobených na mieru metódou 3D tlače pri operáciách degenerovanej krčnej chrbtice.

Čiže ste nadšenom 3D tlače a jej využitia v medicíne?

Určite áno, v medicíne, v neurochirurgii a myslím si, že budú ešte ďalšie rôzne časti tela, ktoré budeme vedieť nahradiť implantátom. Nie sme ďaleko od výroby náhrady celého tela stavca, na čom aktuálne intenzívne pracujeme.

Čím vás oslovila neurochirurgia?

Vybral som si neurochirurgiu, lebo som chcel robiť niečo chirurgické, manuálne, zaujímal ma nervový systém a z hľadiska použitia chirurgických metód je to odbor, ktorý je veľmi jemný. Klasická chirurgia bola pre mňa príliš hrubá, takže na odbore neurochirurgia ma lákalo, že si vyžaduje precíznosť a jemnosť.

Boli ste nominovaný, v hlasovaní ste dostali najviac hlasov, do TOP inovácií 2018 s operáciou krčných medzistavcových platničiek s využitím metódy 3D tlače. Čo to pre vás znamená?

Určite to poteší a znamená to ocenenie práce, ktorú robíme. Najviac však poteší, že vieme pacientom priniesť niečo nové a že sa po operáciách majú dobre. Je to výsledok úzkej spolupráce medzi naším pracoviskom a tímom biomedicínskych inžinierov v Košiciach.

Realizuje sa podobný zákrok aj v iných nemocniciach?

Čo sa týka náhrady krčnej medzistavcovej platničky vyrobenej na mieru 3D tlačou, ide o výkony, ktoré nikto iný na Slovensku nerobí. Viem, že danej problematike sa venuje tím profesora Spetzgera v Nemecku. Informácie o eventuálnych iných pracoviskách nemám.

Spolupracovali ste s niekým?

Návrh implantátu je individuálne konzultovaný medzi neurochirurgom a tímom biomedicínskych inžinierov pre každého pacienta individuálne, a to...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
05. jún 2023 08:48