StoryEditor

Traumatológia je o extrémnej odvahe

12.11.2018, 23:00
Autor:
HNHN
Primár MUDr. Martin Lajoš po 25 rokoch na úrazovej chirurgii hovorí, že je to tímová práca a on sám sa nemôže hrať na majstra sveta.

Vlani ako prvý na Slovensku použil pri operácii trieštivej zlomeniny panvy špeciálnu dlahu vyvinutú odborníkmi v Česku. Pacient dnes normálne chodí, dokonca bicykluje.

Keď MUDr. Martin Lajoš, primár oddelenia úrazovej chirurgie v Nemocnici Poprad, vlani pripravoval Popradské lekárske dni, oslovil kolegov z kliniky úrazovej chirurgie v Brne. Tí spolupracujú s tamojším výrobcom špeciálnych dláh na použitie pri zlomeninách panvy a vďaka tomuto workshopu sa účastníci kongresu mohli oboznámiť s novou metódou. Bol február 2017. Popradskí traumatológovia netušili, že po veľmi krátkom čase ju použijú aj na operačnej sále.

„V júli k nám priviezli pacienta, ktorý spadol z bicykla a stehennú kosť si cez dno jamky úplne vtlačil do malej panvy, stehennú kosť mal zaklinenú, vtlačenú v panve. Hneď ako som videl zlomeninu, rozhodol som sa, že vyskúšame dlahu Medin Omega. Tá sa v tom čase na Slovensku ešte nepoužila,“ hovorí MUDr. Lajoš. Dovtedy sa panvy operovali štandardným spôsobom, pomocou rovných dláh, ktoré si musí operatér prispôsobiť pomocou ohýbačov. Niekedy bolo potrebné použiť aj dve či tri dlahy. Pre traumatológa to laicky znamená vyformovať dlahu a nechať ju vysterilizovať, na sále „poskladať“ kosti, priložiť k nim vymodelovanú dlahu a prifixovať.

Modelovanie

Znie to jednoducho, ale je za tým dlhá príprava a ďalšie hodiny na sále. Panvová kosť je sofistikovaná, každá z jej troch časti – od bedrovej kosti cez lonovú a sedaciu až po krížovú kosť – je deformovaná, pričom každá deformácia, zakrivenie, má veľký význam, najmä z fyziologického hľadiska. Poranenou oblasťou prechádzajú kmeňové nervy a cievy, k tomu treba prirátať krvácanie z vén okolitých svalov. Všetko závisí od typu poranenia – či ide o jednoduché zlomeniny okrajov kostí alebo o najkomplikovanejšie trieštivé zlomeniny dna kĺbnej jamky, čo bol aj tento prípad.

„Pacienta sme operovali, až keď bol stabilizovaný. Takže sme mali čas pripraviť sa. Zavolal som do firmy, aby nám doručili dlahu,“ vraví primár. Rádiológovia urobili 3D konštrukciu, pomocou...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
20. marec 2023 05:45