StoryEditor

Rozdeľovanie nemocníc na „naše“ a tie „ostatné“ je omyl

18.02.2019, 23:00
Autor:
HNHN
MUDr. Marián Petko, MPH, prezident Asociácie nemocníc Slovenska chváli ministerku Andreu Kalavskú za odvahu pustiť sa do stratifikácie.

Za 20 rokov ste pracovali s desiatimi ministrami zdravotníctva. Ako hodnotíte súčasnú ministerku?

V podstate sa nám s ňou spolupracuje dobre. Samozrejme, že v niektorých veciach sa naše názory rozchádzajú. My by sme chceli, aby niektoré procesy prebiehali rýchlejšie, ale ona je politička, čiže musí akceptovať rozdielne názory politických strán v koalícii. No musím s plnou vážnosťou skonštatovať, že sa pustila do veľmi ťažkých tém, o ktorých mnohí ministri predtým len rozprávali a nemali odvahu vôbec túto tému začať. Napríklad stratifikácia nemocníc. Niektoré témy zdedila po predchodcovi, ktoré sú zjavne nie dobre dotiahnuté, napr. ambulantná pohotovostná služba (APS). Na druhej strane, aj vtedy bola súčasťou rezortu a žne, čo niekto zasial.

Ste veľkým kritikom APS, varovali ste pred nepriaznivým dosahom na ústavnú pohotovostnú službu. Potvrdilo sa to?

Žiaľ, musím konštatovať, že všetky problémy, na ktoré sme okolo APS upozorňovali, sa potvrdzujú. A riešenie je veľmi komplikované. Ak to zoberiem globálne, súčasťou je nielen APS, ale aj obhliadky mŕtvych, dopravná zdravotná služba a návštevná služba, ktorá vôbec neexistuje. Do týchto štyroch segmentov dávame oveľa viac peňazí a situácia je z pohľadu nemocníc oveľa horšia. Iste, z pohľadu ambulantných lekárov je situácia lepšia. Ale opýtajme sa, či sú spokojní pacienti, lebo o tom by to malo byť, či sú spokojní, lebo im bolo sľubované, že to bude lepšie. Ale výsledok je taký, že pacienti sú nespokojní, stojí to oveľa viac peňazí a výsledný efekt je zlý.
Hovorili sme, že údaje ministerstva – jeden až dvaja pacienti vo ve...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. jún 2023 00:54