StoryEditor

Slovenské zdravotníctvo potrebuje stratifikáciu ako soľ

24.05.2019, 00:00
Autor:
HNHN
Implementačná jednotka hodnotí, či ministerstvá v skutočnosti prijímajú opatrenia a realizujú úlohy, ktoré im vyplývajú z výsledkov revízie výdavkov. O tom, ako to funguje v zdravotníctve, hovorí riaditeľka tohto útvaru Miriama Letovanec.

Čo si majú zdravotníci predstaviť pod Implementačnou jednotkou? Prečo vznikla, čo robí a čo je jej cieľom?

Implementačná jednotka vznikla pre celý projekt Hodnoty za peniaze, nielen špecificky pre zdravotníctvo. Sledujeme, či sa opatrenia, ktoré sa v revízii výdavkov zadefinovali, aj reálne plnia, a akým spôsobom. Používame na to schválenú metodiku, ktorú sme konzultovali s ľuďmi zo Svetovej banky a z OECD. Metodika má dve časti. Jedna jej časť je manažérske zhrnutie formou farebného hodnotenia a druhá identifikuje prekážky, prečo opatrenie nebolo prijaté. Naším výstupom sú správy a plány. Správy sú dve.

Priebežná správa mapuje prvých šesť mesiacov plnenia opatrení a je prílohou rozpočtu, súhrnná implementačná správa, ktorá mapuje 12 mesiacov, je prílohou Programu stability SR, ktorý vyšiel pred Veľkou nocou. Aby sme vedeli dobre spolupracovať a mali jasne nastavené vzťahy s ministerstvami, pripravujeme tzv. implementačný plán vždy v decembri na nadchádzajúci rok spôsobom, že dohodneme termíny s rezortom a jeho rezortnými organizáciami. Plán hovorí o tom, akými ukazovateľmi, akou rýchlosťou a akým spôsobom budú napĺňať svoje záväzky. Naše farebné hodnotenie indikuje, ako cieľavedomé rezorty v skutočnosti sú.

Priebežne hodnotíme ich prácu, ako sú alebo boli veľmi – nie veľmi ambiciózni na to, čo rezort potrebuje. Kvartálne zasielame manažérske zhrnutie len pre ministrov, ktoré upozorňuje, že príde správa a dáva im priestor, aby akcelerovali svoje aktivity, a aby problémy, ktoré sme identifikovali, odstránili. Ak vidíme, že opatrenia sa plnia pomaly, máme mandát dávať odporúčania procesného, hodnotového aj úsporného charakteru, ktoré majú pomôcť, aby sa jednotlivé opatrenia plnili. Čiže snažíme sa čiastkovo vstupovať do procesov ministerstiev, aby sa cieľ, ktorý bol zadefinovaný v revízii výdavkov, aj naplnil. Okrem toho, že sme od 1. 8. prešli na Úrad vlády SR a pracujeme priamo pre predsedu vlády, pripravujeme aj v oblasti zdravotníctva pre premiéra analytické podklady. Spolupracujeme primárne s Inštitútom zdravotnej politiky, ale i so všetkými ostatnými sekciami.

Spolupracujete aj so súkromným sektorom, napríklad so zdravotnými poisťovňami?

Pre nás je dôležité, aby sme mali dobrú dátovú bázu, potrebujeme mať spoľahlivé čísla. Prišli sme na to, že je pre nás z hľadiska času a s...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
30. máj 2023 15:39