StoryEditor

Reforma nemocníc sa pol roka pred voľbami stala politickým nástrojom

18.09.2019, 00:00
MUDr. Katarína Kafková z Asociácie zdravotných poisťovní SR považuje stratifikáciu za odborne dobre pripravenú a tvrdí, že prinesie benefity pre všetkých – pre pacientov aj zdravotníkov.

Zo stratifikácie sa stala politická téma. Ako to vnímate?

Nesúhlasíme s tým a považujem to za škodu, pretože odborná rovina je najpodstatnejšia – pre samotných pacientov, ale aj pre nemocnice aj ich zdravotníckych pracovníkov. V rámci odbornej roviny bude Zdravá zmena riešiť všetko, čo sa doteraz v takej miere neriešilo, a to je kvalita zdravotnej starostlivosti, bezpečnosť pacienta, právo pacienta vybrať si poskytovateľa zdravotnej starostlivosti na základe transparentných kritérií.

Prínos pre pacientov je jasný, ale v čom má byť prínos pre zdravotníckych pracovníkov?

Najmä lepšie podmienky na výkon ich povolania, ale aj priestor na vyššiu špecializáciu. Keď sa nemocnice budú zameriavať na určitý typ výkonov, budú môcť dlhodobejšie plánovať, čo znamená lepšie využitie zdrojov. Ak sa Zdravá zmena zrealizuje, na jedno akútne lôžko bude viac finančných zdrojov, a tak budú môcť nemocnice investovať do priestorov, prístrojového vybavenia a do svojich lekárov a sestier. Pre zdravotníckych pracovníkov to bude znamenať, že sa budú môcť viac vzdelávať a získavať praktické zručnosti. Ruka v ruke s týmto všetkým bude musieť prísť aj zníženie počtu odvrátiteľných reoperácií a rehospitalizácií. Tak budú mať zdravotnícki pracovníci aj menej pacientov a viac času na pacienta. Jednoznačne je to benefit pre všetkých. Ak sa pozrieme do Dánska, kde po politickej diskusii v roku 2003 začali zavádzať stratifikáciu v roku 2004, v priebehu desiatich rokov znížili počet pacientov na čakacích listinách o 29 percent. Čiže je to hmatateľný výsledok a už aj u nás sa otvára diskusia o limitovaní čakacích lehôt na niektoré výkony. Dánsko nám ukázalo, že keď sa urobila stratifikácia a došlo k lepšiemu využitiu lôžok, ku koncentrácii výkonov, k lepšiemu využitiu personálu, tak sa lepšie zvládali komplikácie a celkovo sa zvýšila kvalita a bezpečnosť zdravotnej starostlivosti.

Zúčastňovali sa odborníci z radov lekárskej obce na procese prípravy reformy? Slovenská lekárska komora totiž odmietla stratifikáciu ako odborne zle pripravenú.

Na rokovaniach na ministerstve zdravotníctva sme sa stretávali aj s hlavnými odborníkmi pre jednotlivé odbornosti, spolupráca s odbornými spoločnosťami pokračuje ďalej. Stratifikácia bola odbornej verejnosti naozaj detailne predstavená na workshope vlani v novembri za účasti zástupcov nemocníc, zriaďovateľov a aj prezidenta lekárskej komory. Mimochodom, tam a ani potom žiadne výhrady neprezentoval, až po desiatich mesiacoch odmietol stratifikáciu z odbornej stránky en bloc, teda opäť bez konkrétnych odborných argumentov. Zrejme nebudú ďaleko od pravdy tí, ktorí to spájajú s jeho politickými ambíciami. Pokiaľ mám posledné aktuálne informácie, na ministerstve sa dolaďujú isté výkony pre určité špecializačné odbory ako kardiointervenčné výkony, spondylochirurgia, kde sa hľadajú možnosti,...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
29. máj 2023 06:49