StoryEditor

Kto si vyťahuje čerešničky zo zdravotníckeho koláča?

27.06.2019, 09:36
Autor:
HNHN
Svet zdravia dlhodobo obviňujú z rôznych strán, že pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti si vyberá len čerešničky z koláča. Vďaka tomu profituje, zatiaľ čo štátne nemocnice sú stratové, lebo musia zabezpečovať aj nerentabilné výkony.

Priznám sa, príliš nerozumiem tomu, ako to naši kritici myslia. V prvom rade by som očakával, že každý, kto túto metaforu používa, dodá, čo vlastne pod tými čerešničkami myslí. Je to úplne zásadná vec, pokiaľ má záujem o serióznu odbornú diskusiu, ktorá bude založená na overiteľných faktoch, a nezostane len v rovine samoúčelnej mediálnej prezentácie založenej na bonmotoch.

Poďme sa baviť o konkrétnych veciach, inak budeme len kĺzať po povrchu problému a nemáme šancu pohnúť sa v diskusii ďalej. Ak by totiž príslušný kritik povedal, že tou čerešničkou je napríklad nekomplikovaná operácia žlčníka, nie je nič jednoduchšie, ako pozrieť sa na výkazy, koľko cholecystektómií robí ktorá nemocnica. Alebo akýchkoľvek iných výkonov, to je jedno.

Ľahko tak zistíme, či podiel týchto výkonov na celkovej skladbe pacientov príslušných chirurgických oddelení sa vo Svete zdravia vymyká z celoslovenského priemeru alebo nie.

Vyberáte si len nenáročných pacientov

Pokúsim sa vysvetliť, prečo je argumentácia, že nemocnice Sveta zdravia alebo akákoľvek všeobecná nemocnica ktoréhokoľvek iného prevádzkovateľa si vyberajú len istých, zdanlivo „lukratívnych“ pacientov, postavená na vode. Základný argument je...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/nazory, menuAlias = nazory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 17:21