StoryEditor

Výzva zdravotníkov SR ku krokom pre zvládnutie situácie s COVID-19

13.03.2020, 14:45
My, dolupodpísaní zdravotnícki pracovníci,

týmto vyzývame všetky kompetentné orgány v čase, keď je ešte možné spraviť kroky pre zvládnutie situácie so šíriacou sa infekciou COVID-19, a to prezidentku Zuzanu Čaputovú, premiéra a zastupujúceho ministra zdravotníctva Petra Pellegriniho, MZ SR, ÚVZ SR, krízový štáb SR pre koronavírus, o urýchlené prijatie ďalších opatrení v súvislosti so šírením koronavírusu na Slovensku. Dnes sa na Slovensku objavuje trvalý prenos nového koronavírusu z človeka na človeka.

Rozsah a dosah prepuknutia choroby je ťažké predvídať a bude zásadne závisieť od toho, ako politici a občania zareagujú. Závisí to najmä od toho, či existujú dostatočné finančné prostriedky a podpora zo strany štátu. V tejto situácii je najdôležitejšie efektívne riadenie narastajúceho dopytu po zdravotnej starostlivosti, na dôkazoch založené zmierňovanie verejného strachu a potrebná finančná podpora na účinnú kontrolu šírenia infekcie.

Píšeme ako odborníci v oblasti verejného zdravia so skúsenosťami a poznatkami z predchádzajúcich pandemických reakcií. Je nevyhnutné, aby sa všetky inštitúcie, verejné a súkromné, zaoberali politickými aj finančnými problémami, ktoré nás čakajú. Zmiernenie dopadu COVID-19 bude nákladné.

Nerovnomerné rozdelenie zdrojov ohrozí úsilie o kolektívnu kontrolu a bude viesť k zbytočnému utrpeniu a smrti. Na epidemiologickú kontrolu musia byť vyčlenené mimoriadne rozpočtové prostriedky s rýchlym vyplatením štátnych a miestnych aktérov v boji proti infekcii....

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/nazory, menuAlias = nazory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
13. júl 2024 02:34