StoryEditor

Koronavírusové ochorenie 2019 (COVID-19)

20.04.2020, 14:12
Autor:
HNHN
Zaujímavým symptómom je strata čuchu a chuti, a to u pacientov, u ktorých iné charakteristické symptómy neboli prítomné

Koronavírusová choroba 2019 (COVID-19) je infekčné ochorenie, ktoré je spôsobené novým koronavírusom SARS-CoV-2. Najpravdepodobnejším hostiteľom SARS-CoV-2 sú vo voľnej prírode netopiere, ale infekcia sa prenáša aj z človeka na človeka pomocou dýchacích aerosólov alebo priamym kontaktom. 2019-nCoV/COVID-19 izolovaný z dolných dýchacích ciest pacientov s nevysvetliteľnou pneumóniou vo Wu-chane je klasifikovaný ako nový koronavírus tzv. SARS-CoV2 patriaci do rodu ß.

Koronavírusy sú stredne veľké obalené pozitívne RNA vírusy, ktorých názov je odvodený od ich charakteristického korunového vzhľadu v elektrónových mikrografoch. K replikácii vírusovej RNA dochádza v hostiteľskej cytoplazme jedinečným mechanizmom, v ktorom sa RNA polymeráza viaže na vedúcu sekvenciu a potom sa oddeľuje a reatakuje na viacerých miestach, čo umožňuje produkciu vnorenej sady molekúl mRNA so spoločnými 3 'koncami. Ukázalo sa, že na vstup do bunky vírus používa rovnaký receptor ako angiotenzín-konvertujúci enzým II.

Klinické príznaky

Inkubačná lehota pre COVID-19 je 14 dní po expozícii, pričom väčšina prípadov sa vyskytuje približne štyri až päť dní po expozícii.

Koronavírusová infekcia sa môže prejaviť ako mierne ochorenie (nekomplikovaná infekcia horných dýchacích ciest vírusovej etiológie), stredne závažné (zápal pľúc); v neskorších štádiách ťažkým zápalom pľúc, akútnym syndrómom dychovej tiesne (ARDS), sepsou a septickým šokom.

Neexistujú žiadne špecifické klinické znaky, ktoré by mohli spoľahlivo odlíšiť COVID-19 od iných vírusových respiračných infekcií. V štúdii opisujúcej 138...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/nazory, menuAlias = nazory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
02. jún 2023 04:55