Uprostred odľahlého, ťažko dostupného a vyprahnutého regiónu severnej Kene (Kalacha, Marsabit) sa začína budovať diagnostické centrum, ktoré využíva slovenskú vedeckú inováciu. Nekomerčný prístroj s názvom QUANTUM, ktorý na Katedre fyzikálnej a teoretickej chémie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave (PriF UK) vyvíjajú takmer 14 rokov, je špičkovou technológiou navrhnutou pre rýchlu preliminárnu analýzu vody a biologických vzoriek priamo v teréne, bez potreby laboratória, elektrickej siete či internetového pripojenia.
Za vývojom stoja vedci Mgr. Samuel Furka, PhD., MLJ a Mgr. Daniel Furka, PhD., MLJ z PriF UK so svojím tímom. Na analyzátore začali pracovať s cieľom spojiť presnosť laboratórnej analýzy s jednoduchým použitím v náročných podmienkach. Dnes technológia využíva algoritmy strojového učenia a prvky umelej inteligencie na rozpoznávanie aj veľmi slabých signálov z chemických a biologických vzoriek. Na vývoji sa podieľali aj lekári, lekárky a vedci z Kanady, Kuby, Rakúska a Veľkej Británie.
Mapa kvality pitnej vody
Technológia QUANTUM je v súčasnosti základom iniciatívy QUANTUM HEALTH (projekt, SAMRS/2024/KE/1/2), ktorý prebieha v regióne Marsabit County na severe Kene. Ide o oblasť s komplikovanou bezpečnostnou situáciou a častým výskytom infekčných ochorení. Miestne obyvateľstvo trpí na chronický nedostatok pitnej vody a zdravotnej infraštruktúry.
V roku 2025 sa v oblasti začala implementovať verzia zariadenia QUANTUM WATER, ktoré je určené na rýchlu analýzu kvality vody. Počas mája a júna 2025 časť tímu analyzovala pomocou tejto technológie viac ako 1 600 vodných vzoriek z rôznych zdrojov: studní, prameňov aj tečúcich tokov.
Vzniká tak digitálna mapa kvality pitnej vody, ktorá bude dostupná miestnym autoritám aj verejnosti. Predbežné výsledky ukazujú v niektorých vodných zdrojoch alarmujúcu prítomnosť mikroplastov, olejov, baktérií (napríklad E. coli), ťažkých kovov, kyanidov a iných environmentálnych kontaminantov. Naopak, v iných vodných zdrojoch nebola prítomnosť detekovateľných kontaminantov potvrdená. Technológia zároveň deteguje odchýlky od referenčných parametrov čistej vody, čím dokáže varovať pred prítomnosťou znečistenia aj bez jeho presného určenia.
V prostredí bez laboratórií
V ďalšej fáze projektu sa do regiónu pripravuje aj nekomerčné nasadenie prístroja QUANTUM BLOOD & URINE, ktorý umožňuje predbežnú diagnostiku viacerých ochorení z moču a stolice, vrátane niektorých chorôb močového mechúra, obličiek, pečene, tráviaceho traktu, ale aj vybraných onkologických diagnóz, diabetu či metabolických porúch. V prostredí bez prístupu k laboratóriám môže zariadenie zásadne zlepšiť včasný záchyt ochorení a zefektívniť ďalšiu zdravotnú intervenciu.
Súbežne prebieha aj systematické vzdelávanie miestnej komunity, vďaka čomu viac než 30 vyškolených účastníkov a účastníčok z rôznych oblastí Kene pod vedením expertného tímu z UK participuje na zbere a predspracovaní vzoriek, obsluhe prístrojov a základnej interpretácii nameraných údajov.
Analyzátory do ambulancií?
Iniciatíva QUANTUM HEALTH tak spája vedecký výskum, technologický vývoj a praktickú pomoc v náročných podmienkach. Cieľom tímu je zaviesť analyzátory aj do bežných ambulancií v Európe, kde by slúžili na rýchlu predbežnú alebo preventívnu diagnostiku, ako aj na efektívnejšie nasmerovanie pacienta na ďalšie špecializované alebo laboratórne vyšetrenia.
Expertný tím realizuje túto iniciatívu v Keni s finančnou podporou Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu SlovakAid a Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.
Trvanie projektu „Zlepšenie verejného zdravia vyslaním lekárov, komunitnou výučbou, poskytnutím stáží a nasadením analyzátora ochorení s AI a zariadení na čistenie vody (SAMRS/2024/KE/1/2)“ je schválené na obdobie december 2024 až apríl 2026.
Univerzita Komenského