O rómskych komunitách na Slovensku sa toho už napísalo veľa, bohužiaľ, bez výraznejších výsledkov. Životné podmienky, predovšetkým v marginalizovaných rómskych osídleniach, sú stále často oveľa horšie, než aké sú vo zvyšku populácie. A napriek tomu, že mnohé mimovládne organizácie odvádzajú kus dobrej roboty, ich práca je často zatienená populistickými činmi a zjednodušujúcimi prehláseniami politikov.
V INESS dlhodobo zastávame názor, že pozitívnu zmenu je možné dosiahnuť len faktickou debatou a v tomto duchu sme sa téme rómskej komunity venovali už aj v minulosti. V posledných mesiacoch sme pripravili novú štúdiu, v ktorej sa venujeme kritickému aspektu zdravia v týchto komunitách - dojčenskej úmrtnosti. Tá takmer trojnásobne prevyšuje dojčenskú úmrtnosť vo zvyšku populácie. My sme skúmali faktory, ktoré riziko dojčenskej úmrtnosti v rómskych komunitách zvyšujú.
Východiská štúdie a postup analýzy
Prvotným impulzom pre vypracovanie štúdie boli výsledky nášho staršieho projektu Health4Money. Výsledky poslednej edície totiž potvrdili známy fakt – významný rozdiel medzi výsledkami Slovenska v perinatálnej úmrtnosti (úmrtia detí vo veku do 1 týždňa) a dojčenskej úmrtnosti (úmrtia detí vo veku do 1 roka). Zatiaľ čo v perinatálnej úmrtnosti sú výsledky Slovenska priemerné, v dojčenskej úmrtnosti sa Slovensko ocitlo na chvoste rebríčka skúmaných krajín. Problém te...
Zostáva vám 85% na dočítanie.