StoryEditor

Na Slovensku trpí neplodnosťou každý siedmy pár. Revolúciou v reprodukcii je zamrazovanie vajíčok a spermií

10.10.2024, 17:20

Metóda social freezing zvyšuje šance na dieťa aj vo vyššom veku.

Ženy sú často inštruované, ako neotehotnieť, ale nikto nehovorí o tom, kedy je ten správny čas na počatie. Tridsiatka predstavuje u ženy kritický vek, kedy je potrebné zvýšiť pozornosť. O plodnosti, jej opaku a tzv. social freezingu, ale aj o tom, kam smeruje moderná medicína v oblasti reprodukčného zdravia, ktorej výsledkom je veľa radosti v živote mnohých párov, sme sa v aktuálnej relácii MEDITALK rozprávali s MUDr. Vierou Belušákovou, gynekologičkou a vedúcou lekárkou kliniky asistovanej reprodukcie GYNCARE.

Plodnosť párov už predstavuje pomerne veľký problém. S problémom počať dieťa prirodzenou cestou sa stretáva približne 25 % párov a podľa WHO má problém s neplodnosťou každý šiesty človek na tejto planéte. Vy pomáhate párom pri liečbe neplodnosti už viac ako 10 rokov. Čo sa to s nami ako ľudstvom deje?

Plodnosť celosvetovo klesá. Údaje WHO skutočne hovoria o tom, že každý šiesty pár v plodnom veku trpí neplodnosťou. Zďaleka už neplatí, že je veľký rozdiel medzi rozvinutými a rozvojovými krajinami. Nedávno publikovaná štúdia, ktorá bola financovaná Nadáciou Billa Gatesa hovorí o tom, že v rozvinutých krajinách trpí neplodnosťou približne 18 % populácie, v rozvojových je to 16,5 %. To už zďaleka nie je taký rozdiel. V subsaharskej Afrike bol v päťdesiatych rokoch priemerný počet detí na rodinu šesť až osem, teraz sú to dve až tri deti. Celosvetovo sme klesli z priemerného počtu štyri deti na dve. Európa je na tom ešte horšie. V Európe je priemerná pôrodnosť 1,2 až 1,5 dieťaťa na rodinu, čo znamená, že nám populácia bude celkovo klesať. Na Slovensku trpí neplodnosťou približne každý siedmy pár. V priebehu 23 rokov, odkedy GYNCARE pôsobí na Slovensku, vidíme aj my tento trend. Stretávame sa so stále mladšími pármi, ktoré nemôžu počať dieťa prirodzenou cestou. To znamená, ak použijem definíciu neplodnosti podľa WHO, že ide o neschopnosť počať dieťa po dvanástich mesiacoch pravidelného nechráneného pohlavného styku.

Keď sa hovorí o problémoch s počatím bábätka, tak aj keď sú na to potrební dvaja, často sa viac ako na „problém“ pozerá na ženu než na muža. Aké sú Vaše skúsenosti v GYNCARE?

Historicky to tak populácia, respektíve laická verejnosť vníma. Z mojich skúseností, ktoré potvrdzujú aj celosvetové dáta, vieme oponovať. Príčiny neplodnosti sú v jednej tretine u mužov, v jednej tretine u žien a v jednej tretine je príčina na obidvoch stranách.

V dnešnej dobe tiež mnoho žien a párov odkladá rodičovstvo z rôznych dôvodov. Môžu to byť kariérne ambície, zdravotné problémy, sociálno-ekonomické faktory alebo jednoducho pocit, že ešte nie sú pripravení na túto životnú zmenu. Aké sú vaše skúsenosti s dôvodmi odkladu materstva, respektíve rodičovstva a aké riešenia môžete týmto párom ponúknuť?

Rodičovstvo sa v súčasnosti naozaj odkladá, tak na strane žien, ako aj mužov. Kedysi žena svoje prvé dieťa rodila vo veku 25 – 26 rokov, dnes je priemerný vek rodičky na Slovensku okolo 28 až 29 rokov. V západných krajinách sa posúvame až do veku 30 – 31 rokov. Z hľadiska plodnosti je práve tridsiatka kľúčový vek. U žien je najvyššia prirodzená plodnosť vo veku okolo 23 až 25 rokov a následne klesá. Po tridsiatke je už tento pokles rapídny a veľa žien si to neuvedomuje. Často sme ako ženy inštruované o tom, ako neotehotnieť, ale nikto nehovorí o tom, kedy je ten správny čas otehotnieť. A to by malo byť úlohou nás, reprodukčných špecialistov, hovoriť o tom, že tridsiatka je naozaj kritický vek a je potrebné dosiahnuť aspoň jedno tehotenstvo pred tridsiatkou.

Úlohu zohráva počet vajíčok. Zaujímavosťou je, že u žien počet vajíčok klesá rýchlejšie, ako schopnosť vynosiť dieťa. A práve moderná medicína dáva dnes možnosť splodiť dieťa aj párom, ktoré by v minulosti ostali bez potomkov. Jednou z ciest je tzv. social freezing. O čo ide?

Social freezing je téma, o ktorej sa v súčasnosti veľa hovorí, pretože je to pre ženy možnosť odložiť materstvo do veku, kedy im to vyhovuje. Znamená to, že môžeme žene odobrať vajíčka vo veku, kedy sú ešte vo vysokom počte, ale aj vo vysokej kvalite. S vekom totiž neklesá len počet, ale aj kvalita vajíčok. Každá žena sa rodí s určitým počtom vajíčok a ten počet v priebehu jej života už len klesá. Okolo veku tridsaťpäť rokov je už rapídny pokles kvality vajíčok. Telo si prirodzene vyberá to najlepšie, najkvalitnejšie vajíčko v každom jednom menštruačnom cykle, v rámci ktorého spravidla dozrieva jedno, maximálne dve vajíčka. Tie si organizmus zvolí z približne tisíc. Každý jeden mesiac tak počet tých kvalitných klesá. Social freezing umožňuje ženám v čase okolo tridsiatky, najneskôr do tridsaťpäť rokov, uložiť si vajíčka v dobrej kvalite a v dobrom počte, aby pravdepodobnosť ich otehotnenia bola následne dostatočne vysoká na to, aby mali dieťa v čase, kedy im to vyhovuje a najmä, aby bolo zdravé.

To isté majú možnosť urobiť aj muži so spermiami?

Áno a tento proces je podstatne jednoduchší. U mužov vplyv veku nie je taký markantný do 45 až 50 rokov. Súčasné štúdie potvrdzujú, že detičky, ktoré počnú muži až po päťdesiatke, majú vyššiu pravdepodobnosť rozvoja rôznych syndrómov, aj nádorových ochorení. To je téma, ktorá sa v minulosti často nekomunikovala. Snažíme sa páry edukovať, prečo je potrebné otehotnieť čo najskôr. Faktom je, že trend dnešných mladých ľudí je cestovať, zabávať sa, užívať si a rodičovstvo odkladajú až do štyridsiatky. To už je vek, kedy sa stretávame s rôznymi rizikovými faktormi, či už ide o samotné otehotnenie alebo donosenie bábätka.

Ako prebieha zamrazenie vajíčok a spermií? Na čo všetko sa musia obe pohlavia pripraviť, ak chcú tento krok absolvovať, a to tak z pohľadu fyzickej prípravy, ako aj z pohľadu nákladov?

U ženy je tento proces fyzicky, časovo aj finančne náročnejší, pretože si vyžaduje hormonálnu stimuláciu vaječníkov. Je to proces, ktorý trvá 10 až 12 dní a začína sa vždy na začiatku menštruačného cyklu. Žena si musí počas týchto dní pichať hormonálne injekcie. Začína jednou a približne v polovici procesu sa pokračuje s dvoma injekciami denne. Stimulujeme tak vaječníky a žene nedozrie jedno, ale hneď niekoľko vajíčok za jeden menštruačný cyklus. Pred ich odobratím ženu uspíme, odoberieme vajíčka z vaječníkov do skúmavky a odložíme ich následne do kryobanky. Celý proces trvá približne dva týždne. Čo sa týka finančnej náročnosti, pohybujeme sa okolo sumy 2000 až 3000 eur.

Existuje v tomto spoluúčasť zdravotných poisťovní?

Ak sa žena rozhodne nechať si zamraziť vajíčka z vekových dôvodov, tak nie. Poisťovňa hradí tento zákrok ale napríklad onkologickým pacientom. Pacientkam, ktoré sa liečia na karcinóm prsníka a pacientkam s lymfómami ako tzv. medical freezing.

Poďme ale ešte späť k mužom. U žien ide o pomerne náročný proces, ako je to u mužov?

U mužov je to jednoduché. V prípade záujmu nechať si zamraziť spermie sa objednajú v reprodukčnom centre, kde sú určené miestnosti na odovzdanie spermií a my ich po odovzdaní jednoducho zamrazíme. Pred odberom sa však odporúča aspoň dvojdňová sexuálna abstinencia. Proces ako taký je ale veľmi jednoduchý. Máme skúsenosť, že muži skôr musia prekonať psychický blok a dostať sa k nám fyzicky na kliniku.

Ako dlho je možné uchovávať takto zmrazené vajíčka a spermie?

V podstate to je nekonečný proces, pretože zostávajú zamrazené v čase. Na Slovensku neexistuje právna úprava, ktorá by hovorila o tom, dokedy žena môže absolvovať celý tento proces, ale názor slovenskej odbornej spoločnosti na reprodukčnú medicínu hovorí o tom, že už by sme nemali liečiť ženy, ktoré majú viac ako 50 rokov, pretože o dieťa je potrebné sa aj postarať, nielen otehotnieť, nielen ho porodiť, ale je potrebné doviesť ho aj do dospelosti. Preto je vek matky päťdesiat rokov pomyselná hranica a staršie ženy už neliečime.

Kto by mal uvažovať nad zamrazením vajíčok a spermií?

Uvažovať by mala každá žena, ktorá v budúcnosti plánuje otehotnieť. Najvhodnejší čas je vtedy, keď to nepotrebujete. Ale ako som už spomínala, žena je najplodnejšia vo veku 23 až 25 rokov. Ideálne je absolvovať social freezing do tridsiatky alebo okolo tridsiatky. Horná hranica je medzi 37 – 38 rokov, kedy hovoríme, že už je lepšie absolvovať tzv. IVF cyklus, t.j. celý cyklus umelého oplodnenia a nielen zamrazenie vajíčok. Je to dané spomínaným poklesom kvality vajíčok. Ak si žena dá zamraziť vajíčka pred tridsiatkou, tak stačí, aby ich mala zamrazených šesť. Ak si ich nechá zamraziť medzi vekom 30 až 35 rokov, ideálny počet vajíčok je 13. Ak sa už posúvame do veku pred štyridsiatkou, medzi 35 a 40, štatisticky už potrebujeme 20 vajíčok, aby otehotnela a donosila dieťa. A to už nie je možné urobiť v rámci jedného stimulačného cyklu. Je veľmi malá pravdepodobnosť, že žena vo veku okolo 38 rokov za jeden menštruačný cyklus vytvorí 20 vajíčok, ktoré budeme môcť zamraziť.

Platia pri odobratí vajíčok a spermií a potom pri samotnom umelom oplodnení rozdielne pravidlá?

Ak sa rozhodnete zamraziť si vajíčka, je to vaše rozhodnutie. Ak ich však chcete v budúcnosti použiť, už musíte mať partnera. Nemusí to byť manžel, stačí ak deklarujete, že je to váš partner a s ním absolvujete umelé oplodnenie. Tu sa dostávame k otázke, čo so zamrazenými vajíčkami. Ak sa partneri rozhodnú mať dieťa, rozmrazíme ich, oplodníme partnerovými spermiami, vytvoríme embryá a po šiestich dňoch vhodné embryo vkladáme do pripravenej maternice.

Partner na to musí dať písomný súhlas?

Partner musí dať písomný súhlas na odovzdanie spermií, oplodnenie, ale aj na vklad embrya do partnerky.

Nie náhodou GYNCARE po Nitre a Košiciach otvorí začiatkom roka 2025 novú kliniku aj v Bratislave, kde budete práve Vy vedúcou lekárkou. S čím všetkým sa budú môcť páry nielen z Bratislavy, ale aj okolia na vás obrátiť?

V klinike GYNCARE uplatňujeme propacientsky prístup a usilujeme sa napĺňať očakávania našich klientov. Aj preto sme v posledných rokoch jednotkou na trhu v oblasti spokojnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Nová klinika znamená určite najmodernejšie vybavenie. Hoci sa každá klinika snaží ísť s dobou, srdcom našej kliniky je laboratórium. Práve v ňom budeme disponovať tým najmodernejším vybavením súčasnosti a využívať najnovšie postupy v liečbe neplodnosti. 

Už si nepamätám tému, kde by sme v tejto relácii neskončili pri zdravom životnom štýle. Do akej miery vieme ovplyvniť zdravým životným štýlom schopnosť počať dieťa?

Úpravou životného štýlu vieme plodnosť podporiť. Nevieme vyliečiť neplodnosť. Skôr ide o páry so zníženou plodnosťou, či už kvôli zvýšenému stresu alebo majú nezdravý životný štýl, veľa fajčia, pijú veľa alkoholu, prípadne veľa kávy. Ale týka sa to aj klientov, ktorí majú obezitu. Tá významne prispieva k neplodnosti. Tukové tkanivo totiž produkuje hormóny, ktoré môžu zabraňovať otehotneniu.

Je veľkým faktorom aj podvedomý vnútorný stres zo snahy počať dieťa?

Určite. Neschopnosť otehotnieť vytvára obrovský tlak. Tak na ženu, ako aj na muža. Často si kladú otázky: „Kedy to máme skúsiť? Prečo to tento mesiac nevyšlo?“ A potom sa navzájom obviňujú, kto za to môže. Snažím sa preto našim pacientom vysvetliť, aby si skúsili hlavu zamestnať niečím iným. Vezmite si dobrú knihu, choďte sa prejsť, choďte do prírody, na dovolenku a niekedy to pomôže. Je to ale len v prípadoch, ak je pár plodný a plodnosť je iba znížená niektorým zo spomínaných faktorov.

Je veľa vecí, ktoré môžeme v tomto smere urobiť sami, ale na druhej strane vývoj ide neustále dopredu aj v oblasti reprodukčnej medicíny. Niekedy bolo sci-fi umelé oplodnenie, o zamrazovaní vajíčok a spermií nehovoriac. Čo môžeme očakávať ďalej v tejto oblasti?

Z medicínskeho pohľadu sa vývoj zameriava na skúmanie genetických príčin neplodnosti. Stále viac sa dozvedáme o tom, ktoré gény sú v pozadí za tým, že žena nemôže počať. Čo sa týka technického vývoja, čoraz častejšie vstupuje do liečby umelá inteligencia, ktorá vie vyhodnotiť kvalitu spermií, vajíčok, kvalitu vzniknutých embryí a pomáha nám vybrať najkvalitnejšie bunky na to, aby náš úspech v liečbe bol čo najvyšší.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/meditalk, menuAlias = meditalk, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
26. január 2025 07:47