StoryEditor

Vplyv CRP na preskripciu antibiotík a efekt intervencií

07.09.2023, 09:00

Vieme sa pozrieť na to, aký efekt malo vykonanie CRP pri konkrétnej návšteve, bez ohľadu na ostatné okolnosti.

Hlavná intervencia zameraná na zníženie preskripcie antibiotík, primárne na ochorenia horných dýchacích ciest (HDC), bola v programe DôveraPomáha v rokoch 2017-2018. Táto intervencia zahŕňala schôdzky s lekármi, letáky („antibiotiká nie sú cukríky“), klinické protokoly na preskripciu pri bežnej chrípke alebo nádche, pravidelné písomné spätné väzby a pod. Jedným z dôležitých nástrojov v intervencii bolo zazmluvnenie CRP pre praktických lekárov pre dospelých.

Pri analýze sme vzali do úvahy všetky kontakty u VAS a na pohotovosti, ktoré boli s diagnózou ochorenia horných dýchacích ciest (HDC – chrípka, nádcha, zápal prínosových dutín a mandlí) – teda tie, pri ktorých sa ATB najčastejšie predpisujú a nadužívajú.

Vylúčené boli skupiny pacientov s PCG skupinou, u ktorých je preskripcia ATB opodstatnená. Analýzu sme robili len nad lekármi a pacientmi v regióne DôveraPomáha (kraje KE, NR, PO), aby sme mali sledovanú aj kontrolnú skupinu porovnateľnú.

Pomohlo zavedenie platby za CRP k racionalizácii (zníženiu)...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-04-06 05:00:00 - Feat.: - Title: Predoperačné vyšetrenie by nemalo byť staršie ako dva týždne 02 - Modified: 2022-12-09 11:00:00 - Feat.: - Title: Zdravotná poisťovňa Dôvera skrátila schvaľovací proces kúpeľov
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/analyzy, menuAlias = analyzy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
22. september 2023 17:46