Koeficienty pre minimálne mzdové nároky zdravotníckych pracovníkov sa naposledy zvýšili začiatkom roka 2019.
Úprava sa vtedy dotkla devätnástich nelekárskych povolaní vrátane sestier a pôrodných asistentiek, rádiologických technikov, farmaceutických laborantov či verejných zdravotníkov.
Koeficienty najvýraznejšie stúpli u zdravotníckych záchranárov, ktorí sa tak základnou zložkou mzdy dostali nad úroveň priemerného platu v národnom hospodárstve. Podobne aj sestrám so špecializáciou či s pokročilou praxou zákon stanovil základnú mzdu vyššiu ako priemerný plat.
Zvýšenie platov sestier je aj súčasťou programového vyhlásenia vlády z roku 2020. Vtedajší minister zdravotníctva Marek Krajčí avizoval nárast koeficientov ešte v danom roku, k tomu však nedošlo.
Pandémia otvorila otázku ďalšieho zvyšovania platov zdravotníckych pracovníkov, a to aj v súvislosti s finančným odmeňovaním zdravotníkov v okolitých krajinách. Návrh na rast platov pripravila komora sestier aj lekárske odbory.
Napriek minuloročným vyhláseniam politikov o nutnosti stabilizácie zdravotníckeho personálu ministerstvo financií predložilo v októbri 2021 rozpočet na ďalší rok, ktorý so zmenou odmeňovania zdravotníkov nad rámec valorizácie nepočítal.
„Hlavným cieľom zdravotníctva na najbližšie obdobie musí byť stabilizácia personálu, tak, bohužiaľ, v tomto návrhu sa nezohľadňujú tieto naše požiadavky. Verím tomu, že v ďalšom kole rokovaní dôjde ku konsenzuálnej zhode,“ vyjadril sa minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský pred októbrovým rokovaním s premiérom, na ktoré išiel s 15 možnosťami na úpravu platov zdravotníckych pracovníkov.
Napriek ubezpečovaniu kompetentných o potrebe stabilizácie zdravotníckych pracovníkov k úprave odmeňovania do konca roka nedošlo.
Rozpočet bol schválený v podobe predloženej ministrom financií Igorom Matovičom v polovici decembra, keď pred parlamentom p...
Zostáva vám 85% na dočítanie.