16.02.2021, 13:00

Krajčí plánuje zvýšiť platy zdravotníkom až na budúci rok​

Komora sestier upozorňuje, že základný plat sestry na Slovensku je pod úrovňou priemernej mzdy.

Krajčí plánuje zvýšiť platy zdravotníkom až na budúci rok​
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Zlepšenie platových pomerov zdravotných sestier bolo súčasťou legislatívneho plánu vlády na obdobie september až december 2020. Zmena sa však v minulom roku neudiala.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí pritom na margo sľubovaného zvýšenia platov sestier na úroveň 110 percent priemernej mzdy povedal ešte vlani v máji, že sa bude snažiť splniť tento prísľub čo najskôr. „Teraz v úvodných týždňoch koronakrízy sme to ešte nedali na stôl, ale plánujem to riešiť čo najskôr. Bol by som rád, keby to zohľadňoval už budúcoročný rozpočet,“ povedal v rozhovore pre Zdravotnícke noviny  s tým, že by malo ísť o zvýšenie koeficientov, ktoré určujú minimálne mzdové nároky, čiže základné platy pre jednotlivé zdravotnícke povolania.

Faktom je, že k tomuto kroku minulý rok nedošlo a tohtoročný rozpočet zohľadňuje len štandardnú valorizáciu miezd. Základný plat zdravotníkov je násobkom zákonom stanovených koeficientov a priemernej mzdy v národnom hospodárstve spred dvoch rokov.

Zdravotnícki pracovníci v prvej línii síce na jeseň dostali odmeny za prácu počas prvej vlny, ale systémové zmeny v odmeňovaní nenastali. Finančne si polepšili

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.