04.05.2021, 07:00

Zastaviť preventívne vyšetrenia počas pandémie nebolo šťastné riešenie, myslí si skúsená rádiologička

Mamografický skríning bol pozastavený, plánované pozývanie na populačný skríning karcinómu krčka maternice sa ani nezačalo.

Zastaviť preventívne vyšetrenia počas pandémie nebolo šťastné riešenie, myslí si skúsená rádiologička
Zdroj: ZdN/archív

V roku 2019 sa v SR konečne začal populačný skríning troch preventabilných onkologických ochorení. Skríning kolorektálneho karcinómu (KRCa) sa naštartoval v úvode roka pilotnou fázou spojenou so zasielaním testov na okultné krvácanie pre 20-tisíc poistencov, pokračoval v septembri spustením mamografického skríningu a pripravovalo sa pozývanie poisteniek na skríning karcinómu krčka maternice. Pandémia koronavírusu však významne poznačila populačné skríningy.

Skomplikovala aj sľubne naštartovaný mamografický skríning. Mnohé mamografické pracoviská hlásili odkladanie vyšetrení zo strany žien z dôvodu obáv prísť do zdravotníckeho zariadenia. Doc. MUDr. Jana Slobodníková, CSc., MPH, z Rádiologickej kliniky, s. r. o., v Trenčíne hovorí, že mamografický skríning sa po spustení na jeseň 2019 pomaly rozbiehal a počet pacientok sa počas januára a februára 2020 postupne zvyšoval. „Za tieto dva mesiace sme vyšetrili vyše 300 pacientok. COVID-19 negatívne ovplyvnil celý tento proces. V apríli dalo ministerstvo zdravotníctva vyhlásenie, že sa preventívne vyšetrenia majú limitovať alebo zrušiť. Zastaviť celý proces nebolo šťastné riešenie, aj keď to bolo myslené v dobrom. Je pravda, že veľa žien sa bálo prísť na mamografiu a telefonicky rušili termíny. Vraveli sme im, že pozývací list platí pol rok a ak sa pandemická situácia zlepší, môžu sa opäť objednať. No veľa termínov sme zrušili,“ hodnotí situáciu pred rokom.

Prevádzka mamografického pracoviska v trenčianskej nemocnici, podobne ako v iných nemocniciach, bola pozastavená. „Naše pracovisko od marca ani na jeden deň nezastavilo prevádzku, nelimitovali sme vyšetrenia. Samozrejme, za prísnych hygienických opatrení. Z troch lekárov a štyroch laborantiek ani jeden neochorel,“ konštatuje doc. Slobodníková.

Prístup v zahraničí

Kým u nás platilo počas pandémie odporúčanie zastaviť preventívne vyšetrenia a zdravotné poisťovne tak neposielali pozvánky na skríningové mamografické vyšetrenie, v zahraničí podľa doc. Slobodníkovej skríning pokračoval. „V ČR skríning zastavený nebol, informovala som na pracoviskách, s ktorými spolupracujeme. Bola som účastníčkou webinárov s kolegami zo zahraničia, týkajúcich sa karcin

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.