07.10.2021, 10:00

Šéf Dôvery: Vedome sme sa rozhodli, že na Slovensku budeme mať lowcostové zdravotníctvo

Peniaze z Plánu obnovy nie je možné použiť na personálnu stabilizáciu v zdravotníctve.

Šéf Dôvery: Vedome sme sa rozhodli, že na Slovensku budeme mať lowcostové zdravotníctvo
Zdroj: ZdN/Peter Mayer

Diskusie o optimalizácii siete nemocníc medzi ministerstvom zdravotníctva a zástupcami nemocníc priniesli ďalšie zmeny. Týkajú sa nielen posunu kategorizácie nemocníc na záver budúceho roka, ale aj dvoch nových komisií.

Kategorizačná komisia pre ústavnú starostlivosť ako odborná komisia má definovať podmienky pre medicínske programy v jednotlivých typoch nemocníc vrátane materiálno-technické vybavenia, personálneho zabezpečenia, minimálneho počtu výkonov aj čakacích lehôt. Na konferencii Slovenské zdravotníctvo 2021 to potvrdila koordinátorka pre optimalizáciu siete nemocníc Angelika Szalayová.  „Zmenilo sa aj zastúpenie, doplnili sme dvoch zástupcov asociácie – za Asociáciu nemocníc Slovenska aj Asociáciu štátnych nemocníc,“ povedala.

V komisii pre tvorbu siete sa znížil pôvodne navrhovaný počet zástupcov ministerstva z troch na jedného. Okrem neho majú byť v komisia zástupcovia zdravotných poisťovní, združení zastupujúcich poskytovateľov, samosprávnych krajov, pacientskej organizácie a úradu pre dohľad. Ako vysvetlila A. Szalayová, komisia bude každoročne vyhodnocovať, či je sieť naplnená, ktoré nemocnice neplnia limity. „Zároveň bude jej úlohou na základe kritérií definovaných v zákone posudzovať vstup nových nemocníc. Nemocnice budú vstupovať na základe toho, aká je tam potreba. A to sa týka aj nemocnice Bory. Intenzívne komunikujeme na túto tému so všetkými zúčastnenými,“ objasnila.

Obidve komisie budú trvalé. „Rozhodnutie komisií bude záväzné. Nie je to tak, že bude rozhodovať jeden človek na ministerstve, minister, ale rozhodne komisia, kde štát nemá väčšinu. Bude to nastavené práve pomermi jednotlivých strán, aby sa medzi sebou museli dohodnúť,“ doplnila Szalayová s tým, že tému štátu ako regulátora, akcionára poisťovne a zriaďovateľa nemocníc komunikovali s Protimonopolným úradom.

Komunitné nemocnice

Najväčšia diskusia sa viedla ohľadom komunitných nemocníc, kedže časť menších zariadení v regiónoch sa má transformovať práve na tento typ nemocnice. Szalayová zdôraznila, že je to tiež nemocnica, ktorá má poskytovať ambulantnú a urgentná

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.