Celoslovenská zaočkovanosť sa v kontrolovaných ročníkoch narodenia pohybovala na úrovni 93,9 % až 96,1 %.Dreamstime
StoryEditor

Zaočkovanosť detí opäť poklesla. Pri ktorých ochoreniach sme už stratili kolektívnu imunitu?

03.05.2025, 13:00
Autor:
redred

V súvislosti so zvýšeným výskytom čierneho kašľa budú zasadať odborníci.

Slovensko čelí obdobiu zvýšeného výskytu čierneho kašľa. V minulom roku bolo zaznamenaných 7 306 prípadov ochorenia. V tomto roku pribúda v priemere približne 150 prípadov týždenne. Odborníci predpokladajú, že vyššia úroveň chorobnosti bude pretvrávať minimálne do polovice roka 2025.

Najohrozenejšou skupinou sú najmenšie deti, ktoré pre svoj nízky vek ešte nemôžu byť očkované. „V tomto roku sme práve vo vekovej skupine 0-ročných detí zaznamenali najvyšší výskyt ochorenia a, bohužiaľ, aj dve úmrtia,” uviedla hlavná hygienička Slovenskej republiky MUDr. Mgr. Tatiana Červeňová, MPH, MHA.

image

Čierny kašeľ je cyklická epidémia, zvykne sa vracať každých 4 až 5 rokov

Najmladšie deti, ktoré nemôžu byť očkované, chráni kolektívna imunita, ktorá znižuje riziko, že ak s baktériou vyvolávajúcou čierny kašeľ prídu do kontaktu, nakazia sa. V školských zariadeniach Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) aktuálne neeviduje epidemický výskyt čierneho kašľa, no ochorenie sa podľa ÚVZ šíri predovšetkým v rámci rodín.

Odborníci za okrúhlym stolom

ÚVZ v súvislosti so zvýšeným výskytom čierneho kašľa inicioval zvolanie okrúhleho stola. Odborníci budú hľadať na spoločnom stretnutí konkrétne riešenia na zníženie chorobnosti na čierny kašeľ.

„Z nášho pohľadu je okrem riešenia aktuálnej situácie vo výskyte čierneho kašľa potrebné venovať sa aj téme preočkovania proti čiernemu kašľu u dospelých, pre ktorých nie je povinné. Aj u nich evidujeme zvýšenú chorobnosť,” priblížila MUDr. Červeňová.

image

Čísla hovoria jasne. Typické jarné vírusy naberajú na sile, no ochota očkovať sa Slovákom dlhodobo chýba

Pozornosť treba venovať podľa hlavnej hygieničky aj odporúčanému očkovaniu tehotných žien po konzultácii so všeobecným lekárom a gynekológom a po zohľadnení zdravotného stavu ženy. „Cieľom očkovania je ochrana tehotnej ženy, ako aj dieťaťa v prvých týždňoch po pôrode. Po zaočkovaní tehotnej ženy sa špecifické protilátky placentou prenesú na dieťa a chránia ho v zraniteľnom období, keď ešte nemôže byť očkované pre nízky vek,” vysvetlila MUDr. Červeňová.

Chýbajúca kolektívna imunita

Z administratívnej kontroly pravidelného povinného očkovania vo všetkých ambulanciách všeobecných lekárov pre deti a dorast k 31. augustu 2024 vyplynulo, že zaočkovanosť detí na celoslovenskej úrovni klesla o 0,2 % až 1,2 % podľa jednotlivých druhov očkovania.

ÚVZ informoval, že požadovanú kolektívnu imunitu, teda zaočkovanosť na úrovni minimálne 95 %, nedosiahli na Slovensku viaceré očkovania, resp. preočkovania. Ide o:

  • preočkovanie proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu a detskej obrne v 6. roku života, kde v ročníku detí narodených v roku 2017 dosiahla úroveň 94,1 %,
  • preočkovanie proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu a detskej obrne v 13. roku života, kde v ročníku narodenia 2010 dosiahla úroveň 94,8 %,  
  • očkovanie detí prvou dávkou vakcíny proti osýpkam, mumpsu a ružienke v ročníku narodenia 2022, kde celoslovenská zaočkovanosť dosiahla úroveň 94,1 %,
  • očkovanie druhou dávkou vakcíny proti osýpkam, mumpsu a ružienke v 11. roku života, pričom:
    • v ročníku detí narodených v 2012 dosiahla úroveň 93,9 %,
    • v ročníku detí narodených v 2011 dosiahla úroveň 94,9 %.
  • očkovanie druhou dávkou vakcíny proti osýpkam, mumpsu a ružienke v 5. roku života, pričom:
    • v ročníku detí 2018 dosiahla úroveň 93,9 %,
    • v ročníku detí 2017 dosiahla úroveň 94,6 %,
    • v ročníku detí 2016 dosiahla úroveň 94,9 %.

Najnižšia zaočkovanosť

Celoslovenská zaočkovanosť sa v kontrolovaných ročníkoch narodenia pohybovala na úrovni 93,9 % až 96,1 %. Na úrovni krajov sa zaočkovanosť v kontrolovaných ročníkoch narodenia pohybovala od 90,1 % po 97,5 %, pričom najnižšia zaočkovanosť bola evidovaná v Trenčianskom kraji, v prípade druhej dávky očkovania proti osýpkam, mumpsu a ružienke v ročníku narodenia 2018.

image

Na východe Slovenska sa objavili osýpky, v zaočkovanosti máme rezervy. Pediater objasnil, či sa máme obávať

Na úrovni okresov najnižšiu zaočkovanosť zaznamenali v okrese Spišská Nová Ves, kde v prípade preočkovania proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu a detskej obrne v 13. roku života, teda v ročníku narodenia 2010, zaočkovanosť dosiahla 77,4 %.

„Je prirodzené, že rodičia chcú chrániť svoje dieťa a umožniť mu čo najlepší štart do života. Rozumieme, že pri témach o očkovaní cítia niektorí neistotu a majú otázky. Významnou súčasťou ochrany dieťaťa je však aj očkovanie. Očkovací kalendár je odborníkmi navrhnutý tak, aby bolo podanie vakcíny pre dieťa bezpečné a včas ho pripravilo na stret s vážnymi ochoreniami, ktorých následky si môže niesť po celý život,” uviedla MUDr. Červeňová.

01 - Modified: 2025-01-08 05:34:01 - Feat.: 1 - Title: Agresívne ochorenie sa u nás vlani výrazne šírilo. Nakazili sa tisícky ľudí, ohrozené sú najmä malé deti 02 - Modified: 2024-04-30 07:40:20 - Feat.: 0 - Title: Zaočkovanosť detí v SR naďalej klesá, pomôcť by mohli výjazdové tímy 03 - Modified: 2024-01-17 10:08:08 - Feat.: 0 - Title: Vracajú sa staré „vyhubené“ choroby
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. máj 2025 13:13