Nemecko, Francúzsko, Taliansko či Poľsko. Aj to sú krajiny, v ktorých sa očkuje v lekárňach. „V lekárňach sa očkuje minimálne v 13 európskych krajinách. Proti chrípke v 11 krajinách, proti Covid-19 v 11 krajinách a proti iným ochoreniam v 6 európskych krajinách,“ uviedla predminulý rok Farmaceutická skupina Európskej únie (PGEU). V lekárňach sa očkuje minimálne v 28 krajinách sveta, vyplýva z prieskumu Medzinárodnej farmaceutickej federácie (FIP).
V slovenských lekárňach sa tak zatiaľ nedeje, hoci legislatíva už obsahuje takúto kompetenciu. Od 1. januára 2024 je účinná novela zákona č. 362/2011 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach, v ktorej je aj tento odsek: „Lekárenská starostlivosť zahŕňa očkovanie osoby, ktorá dovŕšila vek 18 rokov, proti chrípke na základe písomného odporúčania predpisujúceho lekára, ktoré môže byť súčasťou preskripčného záznamu; odporúčanie podľa prvej časti vety nemôže byť staršie ako 3 dni.“
Prví farmaceuti by mohli v našich lekárňach očkovať dospelé osoby proti chrípke na jeseň 2025, odhadla pred pár mesiacmi Slovenská lekárnická komora (SLeK). Podľa informácií prezidenta SLeK PharmDr. Ondreja Sukeľa je schválený štandard pre akreditáciu certifikačného študijného programu. „Keď bude štandard publikovaný, novelizuje sa nariadenie vlády 296 z roku 2010, ktoré hovorí o kompetenciách zdravotníckych povolaní v kontexte stupňa odbornej spôsobilosti. Následne môžu akreditované vysoké školy spustiť certifikačný odbor. Aby mohli prví absolventi očkovať, bude potrebná aj novela vyhlášky o správnej lekárenskej praxi, ktorá je pripravená. Čaká nás teda ešte pomerne komplikovaný proces,“ uviedol v rozhovore pre Zdravotnícke noviny.
Zdraví medzi chorými?
Hlavná hygienička SR MUDr. Mgr. Tatiana Červeňová nám odpovedala, aké asi budú priestorové nároky pre lekárne. „Malo by ísť o zdravotnícke zariadenie so samostatným vstupom alebo priestorom. Ak by to nebolo takto, tak bude musieť fungovať úplne oddelene prevádzka lekárne a v iných hodinách očkovanie, a to vo vyhovujúcich priestoroch,“ uviedla. Podľa nej je dôležité si uvedomiť, že do lekárne si pre lieky často chodia chorí ľudia, zatiaľ čo očkovanie absolvujú zdraví ľudia, respektíve ľudia, ktorí sú minimálne dva týždne po infekcii.
Ing. Jaroslav Kypr, prevádzkový riaditeľ Dr. Max Slovensko verí, že očkovanie v lekárňach bude. „Je to jedna z vecí, ktorú určite podporujeme. Pokiaľ to bude možné, tak do toho určite pôjdeme,“ poznamenal. Podľa neho sa už pri úvahách o zavedení tejto služby v internom prieskume asi polovica zamestnancov vyjadrila, že očkovanie do lekární patrí.
„Určite to nebudeme robiť v každej lekárni tak ako CRP vyšetrenie, pretože priestorové nároky budú komplikovanejšie. Ale chceme túto službu zmysluplne poskytovať v rámci celého Slovenska,“ doplnil Ing. Kypr. Dr. Max Slovensko ponúka v každej zo 408 lekární CRP vyšetrenie a vo viac ako 80 lekárňach sú k dispozícii štyri testovania z krvi a dve zo stolice.
„Jednou z našich téz je pozdvihnutie role farmaceuta, pretože aj my na to narážame, že ľudia neakceptujú farmaceutov ako odborníkov, považujú ich skôr za predavačov a práve takéto služby pomôžu pacientom si uvedomiť, že nie sú v obchode, ale že sú v lekárni a zdravotníckom zariadení,“ dodal Ing. Kypr.
„Sme za to, aby sa rozširovali služby v lekárňach, či už preventívne vyšetrenia (napríklad krvný tlak, glykémia, cholesterol, CRP), čo nám potvrdzuje aj záujem verejnosti alebo aj možná vakcinácia v budúcnosti. Tieto služby by mohli viesť k lepšiemu zdraviu a prevencii chorôb obyvateľstva, zároveň by ale nemali suplovať úlohu a kompetencie lekára,“ hovorí Katarína Müsslerová, špecialistka komunikácie BENU Slovensko. Spoločnosť má na Slovensku 165 vlastných lekární. Na jar 2023 vyjadrila v internom prieskume viac ako tretina z nich súhlas s očkovaním v lekárňach. „V koľkých z nich sa bude očkovať, to bude závisieť od personálnych a priestorových požiadaviek na lekáreň,“ dodala Müsslerová.
Slovenská lekárnická komora v spolupráci so Spoločnosťou alergológie a klinickej imunológie (SSAKI) zverejnili v roku 2022 prieskum, ktorého sa zúčastnilo 457 lekárnikov z celého Slovenska. Podľa neho by so zavedením odporúčaného očkovania v lekárňach súhlasilo 59 % lekárnikov a 83 % študentov farmácie. Za najväčšie prekážky považovali lekárnici nedostatok personálu v lekárňach a jeho pracovnú záťaž (takmer 78 %) a nevyhovujúci priestor lekárne (73 %). Ako najmenšiu prekážku označili nedostatočnú podporu a ochotu vedenia lekárne (19 %).
Výhody či problémy?
„Ja osobne som proti. Očkovanie v ambulanciách všeobecných lekárov nie je a nikdy nebolo problémom. Problémy sú
Zostáva vám 34% na dočítanie.