Skúmané pozostatky ľudských zubov vedci našli vo vápencovej jaskyni Killuragh v írskom grófstve Limerick a pravdepodobne patrili mužovi z doby bronzovej. Našli v nich množstvo DNA baktérie Streptococcus mutans, ktorá spôsobuje zubný kaz. Uvádza to agentúra DPA, ktorá sa odvoláva na výsledky štúdie zverejnenej vo vedeckom časopise Molecular Biology and Evolution.
Tím vedcov tiež objavil ďalšie typy mikroorganizmov spojených s ochoreniami ďasien vrátane baktérie Tannerella forsythia. Vedci boli na základe analýzy schopní zrekonštruovať genóm - kompletnú sadu genetického materiálu - týchto baktérií. Tento objav podľa vedcov pomáha porozumieť, ako sa počas storočí vyvíjalo stravovanie ľudí, najmä v spojitosti s konzumáciou cukru.
Streptococcus mutans je schopný metabolizovať cukry z potravy uviaznuté v zuboch, čím vytvára kyseliny. Nález tejto baktérie v pozostatkoch zubov z doby bronzovej vedci označili za mimoriadne vzácny objav. Kyseliny produkované týmto druhom streptokoka totiž narušujú zubnú sklovinu aj samotnú DNA, ktorá je nositeľkou genetickej informácie.
Zmeny spôsobené cukrom