vedúca fyzioterapeutka bánovskej nemocnice Libuša Klamárová
StoryEditor

Chôdza naboso má mnoho benefitov, neodporúča sa však každému

30.07.2023, 12:00
Autor:
(mt)(mt)

Odborníci odporúčajú chodiť naboso po nerovných povrchoch, ako sú piesok či tráva.

Chodenie naboso sa teší obľube najmä počas letných mesiacov. O jeho prínosoch pre zdravie, ale aj možných rizikách, porozprávala vedúca fyzioterapeutka bánovskej nemocnice Libuša Klamárová.

Chodidlo má tisícky nervových zakončení, ktoré takpovediac komunikujú s orgánmi a systémami v ľudskom tele.

„Keď chodíme naboso, aktivujeme mnohé nervové zakončenia na našich nohách, čím sa uvoľňuje neurologické napätie a znižuje hladina stresu. Kontakt chodidla s nerovným povrchom pomáha zlepšovať krvný obeh, znižuje zápal, tlmí bolesť, ale v neposlednom rade pomáha zvýšiť silu a flexibitu svalov a väzov chodidla. Tým sa zlepšujú prirodzené funkcie zdravého chodidla, keďže bez primeranej sily v chodidle dochádza k zlej mechanike chôdze, a to následne zvyšuje riziko rôznych zranení,“ vysvetľuje vedúca fyzioterapeutka Nemocnice AGEL Bánovce Libuša Klamárová.

Odporúčania

Odborníci odporúčajú chodiť naboso po nerovných povrchoch, akými sú piesok či tráva. Na verejných priestranstvách si však treba dávať pozor, aby sa na zemi nenachádzali ostrejšie nečistoty, ktoré by mohli nohy poraniť.

„Niektoré obce či organizácie zriaďujú pocitové chodníky, na ktorých sa striedajú rôzne povrchy, napríklad drevo, kameň, piesok, tráva či korkové štuple. Chôdzou po tomto chodníku sa vymasírujú plôšky nôh, čím sa zlepší nielen nervový systém, ale aj psychické zdravie. Obuť sa však určite treba pred chôdzou po betóne, asfalte, dlažbe či parketách, teda povrchoch, ktoré sú tvrdé a rovné, aby zbytočne nezaťažovali kĺby,“ upozorňuje fyzioterapeutka.

Riziká

Začať s chôdzou naboso sa odporúča predovšetkým deťom a mladším ľuďom, ktorých chodidlo je ohybné a dokáže sa jednoducho prispôsobiť.

Naopak, opatrní by mali byť starší ľudia, ktorí sú zvyknutí na pevnú obuv a sú náchylnejší na poškodenia kĺbov. Z dôvodu rizika vzniku infekcie nie je vhodné chodiť naboso ani v prípade, že máte na chodidlách rany, pľuzgiere či odreniny a úplne by sa jej mali vyvarovať diabetici.

„Ak by sa poranila diabetická noha, ťažko by sa hojila a u tejto skupiny ľudí je tiež vysoké riziko rôznych komplikácii,“ uzatvára skúsená fyzioterapeutka.

01 - Modified: 2023-07-11 05:00:00 - Feat.: - Title: Kompendium medicíny Extra: Vcíťme sa do kože pacienta 02 - Modified: 2023-01-17 06:08:41 - Feat.: - Title: Nealkoholové stukovatenie pečene ohrozuje viac diabetikov a obéznych ľudí 03 - Modified: 2022-11-06 14:08:00 - Feat.: - Title: Väčšina diabetikov sa o diagnózu zaujíma, až keď má problémy so zrakom, obličkami alebo diabetickú nohu 04 - Modified: 2022-05-24 13:00:00 - Feat.: - Title: Nepovažujeme ich za problém. Keď sa však neriešia, môžu spôsobovať veľké bolesti
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
17. september 2023 15:58