StoryEditor

Prejavuje sa chronickým zápalom kože a jej liečba je beh na dlhú trať. V zime sa tiež zhoršuje

01.11.2022, 07:00
Autor:
redred

Na Slovensku evidujeme asi dvesto tisíc pacientov so psoriázou. Odborníci upozorňujú, že asi u tretiny z nich sa rozvinie aj psoriatická artritída.

Psoriáza je autoimunitná choroba, ktorá sa prejavuje chronickým zápalom kože. Hoci je pôvod diagnózy nejasný, významnú úlohu zohráva dedičnosť.

Proces jej vzniku je však dobre popísaný. Imunitný systém neprimerane urýchľuje obnovu kožných buniek, ktorých cyklus u bežného človeka trvá 28 dní.

Uviedla kožná lekárka z Agel Clinic Bratislava MUDr. Denisa Dostálová na stránke Centra pohybovej medicíny Agel Clinic.

„Liečba psoriázy je lokálna. Spočíva v aplikácii premasťujúcich prípravkov, odšupujúcich keratolytických prípravkov či v aplikácii kortikosteroidov. Účinná je aj fototerapia. Následne sa pristupuje k systémovej liečbe, ktorá je však časovo limitovaná maximálne na dva roky, lebo môže byť sprevádzaná nežiaducimi účinkami,“ objasnila.

Priebeh choroby

Spresnila, že u ľudí trpiacich psoriázou sa kožné bunky reprodukujú po troch až šiestich dní, čo vedie k zhrubnutiu kože a jej nadmernému olupovaniu. Ložiská sú červené, ohraničené a tvoria sa na nich biele či striebristé šupiny.

Pacient sa zvyčajne lieči ambulantne, hospitalizácia na klinických pracoviskách je často potrebná pri ťažkej generalizovanej forme psoriázy. Pomáha aj pobyt v špecializovaných kúpeľoch.

Okrem vrodenej predispozície majú na vznik a priebeh ochorenia vplyv rôzne infekcie, hormonálne zmeny, nadmerný stres, niektoré lieky napríklad betablokátory, ale aj životospráva.

Podľa MUDr. Dostálovej, k zhoršeniu prejavov štandardne dochádza na jeseň a v zime, k zlepšeniu zase v lete. Ochorenie sa môže prejaviť v akomkoľvek veku, aj u detí. Častejšie sú postihnuté ženy, avšak muži majú zvyčajne ťažší priebeh.

Dodala, že psoriatické ložiská sa objavujú na lakťoch, kolenách, chrbte v krížovej oblasti, ale môžu byť lokalizované aj vo vlasatej časti hlavy, na tvári, nechtoch, niekedy i na celom tele.

Liečba

Mnoho pacientov je vyčerpaných z dlhodobého kolobehu choroby, nezriedka rezignujú na zlepšenie svojho zdravotného stavu a dostávajú sa do sociálnej izolácie.

Psoriáza je nevyliečiteľná, ale liečiteľná, pričom terapia sa odvíja od stupňa závažnosti postihnutia organizmu.

„Biologická liečba je indikovaná u pacientov so stredne závažnou až závažnou formou ložiskovej psoriázy po vyčerpaní ostatných dostupných možností liečby. Pacient musí mať aspoň desaťpercentné postihnutie kože s tzv. PASI skóre vyšším ako 10. Skóre odzrkadľuje množstvo šupín, intenzitu zápalu, infiltrácie kože a rozsah postihnutia jej povrchu. Podáva sa takmer vždy vo forme podkožných injekcií či pier.

Dostupná je už aj moderná tabletová liečba, ktorá ma komplexný účinok na prebiehajúci zápal, pôsobí priamo v bunkách organizmu, neovplyvňuje celkovú imunitu pacienta, metabolizmus ani  jednotlivé životne dôležité orgány, preto je možné ju aplikovať napríklad aj u onkologických pacientov. Momentálne sa môže podávať aj u pacientov s menším rozsahom postihnutia, ak im psoriáza výrazne znižuje kvalitu života trebárs pri postihnutí vlasatej časti hlavy, nechtov, plôšok dlaní,“ priblížila Denisa Dostálová.

Štatistiky

Psoriázou podľa štatistík na Slovensku trpí viac ako 200-tisíc evidovaných pacientov. Asi u tretiny z nich sa rozvinie psoriatická artritída. Ide o reumatické ochorenie postihujúce kĺby i nechtové ložiská.

Ako zhrnula na stránke kliniky MUDr. Dostálová, zápalová odpoveď, ktorá vzniká pri psoriáze, môže viesť aj k zvýšenému výskytu ďalších zápalových ochorení, ale napríklad aj k metabolickému syndrómu, diabetes mellitus 2. typu, kardiovaskulárnym chorobám, zápalovým ochoreniam čreva.

Psoriáza môže vypuknúť v akomkoľvek veku. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie je najčastejšia vo vekovej skupine 50 až 69 rokov. V rozvinutých krajinách ide o dve až štyri percentá populácie.

 

01 - Modified: 2023-08-19 12:00:00 - Feat.: - Title: Počet liečených psoriatikov je najnižší za posledných desať rokov 02 - Modified: 2023-01-20 06:04:37 - Feat.: - Title: Aj toto môže pomôcť pri nadmernej pohyblivosti kĺbov
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
24. september 2023 13:23