Ďalším typickým prejavom chorého srdca je pálčivá bolesť na hrudi.
StoryEditor

Pacienti s infarktom váhajú aj hodiny pri privolaní pomoci, varujú zdravotníci

30.09.2022, 07:00
Autor:
TASRTASR

Analýzy ukazujú, že priemerná doba, odkedy pacient pocíti prvé príznaky infarktu až do momentu prvého medicínskeho kontaktu, je 135 minút.

Lekári a zdravotní záchranári upozorňujú na prípady, keď pacienti s podozrením na infarkt zbytočne dlho váhajú s privolaním pomoci. Dôležité je pritom včasné kontaktovanie tiesňovej linky záchrannej zdravotnej služby 155.

V minulom roku záchranári uzavreli viac ako 2800 zásahov s diagnózou infarkt myokardu. "K typickým príznakom, pre ktoré volajúci kontaktujú tiesňovú linku 155, patrí silná bolesť za hrudnou kosťou, ktorá môže vystreľovať do hornej polovice tela. Niekedy vyžaruje do ramien, malíčkovej strany ľavej ruky, do dolnej čeľuste alebo chrbta.

Problémom však je, že infarkt dá o sebe vedieť aj menej typickými príznakmi. V každom prípade je dôležité kontaktovať tiesňovú linku a operátor poradí, ako postupovať do príchodu záchranárov," uviedla hlavná operátorka Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) Ľuboslava Pekárová.

Čas

K základným pravidlám podľa nej patrí pacienta upokojiť, nedovoliť mu žiadnu fyzickú námahu, dať ho do polosedu a sledovať.

Čas pritom hrá dôležitú úlohu aj pri záchrane funkčnosti srdca.

"Pri nedokrvení srdcového svalu počas infarktu dochádza k postupnému odumieraniu buniek, a teda čím dlhšie sú bunky bez kyslíka, tým závažnejšie poškodenie srdca môže vzniknúť. Preto by pacienti nemali zbytočne dlho čakať, kým privolajú pomoc," konštatoval kardiochirurg a generálny riaditeľ Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) v Košiciach Štefan Lukačín.

Aj podľa primára z I. kardiologickej kliniky VÚSCH Miroslava Gbúra platí, že čím skôr je poskytnutá pomoc, tým lepšie.

"Analýzy ukazujú, že priemerná doba, odkedy pacient pocíti prvé príznaky infarktu až do momentu prvého medicínskeho kontaktu, je 135 minút," konštatoval.

Oblastná vedúca lekárka Záchrannej služby Košice (ZSKE) Gabriela Tischler upozorňuje aj na to, že rýchlo a efektívne dokážu pri infarkte pomôcť iba odborníci.

Posádkam záchranárov počas zásahov pri infarkte pomáha aj možnosť priamo z terénu konzultovať EKG nález priamo s kardiológmi v kardiocentrách.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
29. máj 2023 05:10