StoryEditor

Atos implementoval jeden z najväčších európskych SAP S/4HANA projektov v zdravotníctve

22.06.2022, 00:00

Riešenie One.ERP zoptimalizovalo procesy vo Viedenskom zdravotnom združení

Viedeň, Bratislava, 20. júna 2022 – Osem viedenských kliník, deväť zariadení sociálnych služieb, terapeutické centrum a ich 30-tisíc zamestnancov teraz môže používať jednotný moderný systém. Jeden z najväčších európskych SAP projektov v sektore zdravotníctva úspešne zrealizovala spoločnosť Atos pre Viedenské zdravotné združenie (WiGeV). Jeho cieľom bola implementácia štandardizovaného systému SAP S/4HANA, optimalizácia procesov a zlúčenie početných systémov pre Viedenské kliniky (WKL) a viedenskú univerzitnú nemocnicu (AKH). Projekt „One.ERP“, v ktorom Atos úspešne prepojil dva SAP ERP svety, odštartoval v roku 2016.

One.ERP konkrétne zlúčil dva rozdielne a úplne samostatné SAP ERP systémy do jedného harmonizovaného celku. Systémy SAP IS-H (SAP pre zdravotníctvo) sú zodpovedné za kľúčové procesy v nemocniciach a sú prepojené s viacerými ďalšími prostrediami. Vysoká miera štandardizovanej automatizácie umožnila nielen významne zdokonaliť možnosti kontroly a zoptimalizovať náklady, ale vďaka implementácii mobilného riešenia SAP Fiori sa výrazne zlepšila aj používateľská skúsenosť. Celý systém je v prevádzke od januára 2021, len šesť mesiacov po jeho spustení bola navyše úspešne zavŕšená aj fáza Hypercare. Atos je odvtedy zodpovedný za údržbu a adaptáciu systému.

Zahrnuté početné moduly SAP

Implementáciou projektu bola poverená spoločnosť Atos a jej strategický partner CGM (cgm.com) koncom roka 2017, pričom prvé plány a nápady pochádzajú z roku 2016. Atos riadil celý životný cyklus projektu: ako expert na digitalizáciu bola spoločnosť zodpovedná za celú zmenu, od analýzy cez implementáciu a uvedenie do prevádzky až po fázu Hypercare. Implementované boli všetky moduly SAP, vrátane riadenia lekární (APM) a cateringu (VPM).

image
ATOS

Viac ako 400 zamestnancov zaručilo hladkú implementáciu

Celkovo sa do implementácie One.ERP zapojilo na strane klienta i dodávateľa viac ako 400 zamestnancov na celom svete a 23 oddelení rôznych špecializácií. Celý projekt bol rozdelený na 13 menších častí, pričom situáciu komplikovala aj štandardizácia rozhraní pre viac ako 100 externých aplikácií.

Vďaka implementácii inovatívneho systému účtovania nákladových jednotiek pre nemocnice má teraz WiGeV v rukách vysoko efektívny kontrolný nástroj, ktorý je v Európe jedinečný.

Vysokovýkonné, moderné IT riešenie od ukončenia skúšobnej prevádzky zabezpečuje prostredníctvom mobilných logistických procesov vysokú úroveň efektivity a uľahčuje spoluprácu medzi rôznymi divíziami a oddeleniami spoločnosti. Okrem štandardizácie zaisťujú budúcu bezpečnosť a možnosti rozvoja aj jednotné procesy prezentácie majetkovej, finančnej a príjmovej situácie. Atos sa bude i naďalej starať o údržbu systému a inovácie a umožní tak spoločnosti flexibilne a rýchlo reagovať na budúce zmeny.

Viedenské zdravotné združenie, ktoré prevádzkuje osem kliník, deväť zariadení sociálnych služieb a terapeutické centrum a zamestnáva približne 30-tisíc ľudí, sa na nás obrátilo s veľkou výzvou: úlohou bolo harmonizovať viaceré systémy a zlúčiť ich do jedného veľkého celku,“ popisuje pôsobivý rozsah projektu Johann Martin Schachner, šéf spoločnosti Atos v Rakúsku. „Sme veľmi radi, ako všetko do seba zapadlo a ako harmonicky všetky systémy pod One.ERP pracujú. Výsledkom je výrazné uľahčenie práce pre manažment i zamestnancov,“ dodáva.

Projekt bol v dôsledku kombinácie vysokej náročnosti s pripravovaným použitím novej technológie S/4HANA a veľmi ambicióznym plánovaním pod obrovským časovým tlakom. Museli sme realizovať zložitý proces harmonizácie procesov medzi univerzitnou nemocnicou a klinikami WSK. Pre náš interný tím SAP ako aj pre nášho SAP implementačného partnera, spoločnosť Atos, bola rovnako náročná aj predchádzajúca fáza komplexnej analýzy, iteratívna migrácia kmeňových dát a dokumentov ako aj obrovské úsilie o zabezpečenie kvality z dôvodu existujúceho Z-programingu. Dalo sa to úspešne realizovať len s veľmi skúsenými a perfektne skoordinovanými SAP konzultantmi,“ vyjadril spokojnosť s úspešnou implementáciou One.ERP Herwig Wetzlinger, zástupca generálneho riaditeľa Viedenského zdravotníckeho združenia.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
12. júl 2024 17:29