BurčiakPavol Funtál
StoryEditor

Burčiak má priaznivé účinky na trávenie, nervovú sústavu i na pleť

19.09.2021, 15:00
Autor:
tasrtasr
Väčšie množstvo burčiaku môže vďaka obsahu kvasiniek spôsobiť búrku v našich črevách, preto by denná dávka nemala byť vyššia ako tri decilitre.

Kvalitný burčiak má napriek svojmu vysokému obsahu cukru aj množstvo zdraviu prospešných látok. Nie je však vhodný pre diabetikov. Na sociálnej sieti to pripomenul Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava hlavné mesto.

Burčiak je kvasiaci hroznový mušt, akýsi medziprodukt, ktorý vzniká pri výrobe vína, s obsahom alkoholu do šiestich percent.

Burčiak má mať podľa RÚVZ jasnú zlatú farbu alebo jemne zelený nádych, pričom farba by nemala byť príliš tmavá. Chutiť by mal sladkokyslo.

"Väčšie množstvo burčiaku môže vďaka obsahu kvasiniek spôsobiť búrku v našich črevách, preto by denná dávka nemala byť vyššia ako tri decilitre," upozornil RÚVZ.

Burčiak obsahuje vitamíny, minerály či stopové prvky, z ktorých niektoré pochádzajú z hrozna a iné z kvasiniek.

"Obsahuje veľa vitamínov, hlavne vitamíny skupiny B, stopové prvky, minerály a ovocné cukry, železo či zinok. Má priaznivé účinky na trávenie, nervovú sústavu a na pleť, tiamín zlepšuje činnosť srdca a kyselina pantotenová má pozitívny vplyv na tráviace ústrojenstvo a sliznicu," vysvetlil RÚVZ.

Kvalitný burčiak by mal mať mliečno- až svetložltú farbu. Ak je tekutina mierne zakalená, je to v poriadku, pretože to robia len kvasinky, ktoré obsahuje burčiak.

Ak je burčiak príliš tmavý, môže to znamenať, že nebol vyrobený z hrozna, ale napríklad z jablkového či hruškového muštu. Alebo už burčiak zoxidoval.

"Ak je burčiak hustý, je to v poriadku. Ak by sa vám zdal, že je riedky, môže byť riedený vodou," spresnil RÚVZ.

Správny burčiak by mal mať usadeninu na pohári, ale príliš veľa usadenín na dne fľaše hovorí o tom, že nebol asi odkalený.

"Ak nájdete v pohári nečistoty, sú to pravdepodobne iba pozostatky kvasiniek alebo to môžu byť kúsky jabĺk," dodal RÚVZ.

01 - Modified: 2023-05-16 16:07:43 - Feat.: - Title: WHO upozorňuje na umelé sladidlá. Neodporúča ich pri chudnutí, pri dlhodobom užívaní hrozia zdravotné riziká 02 - Modified: 2022-09-19 07:00:00 - Feat.: - Title: Je chutné, plné vitamínov a posilňuje imunitu. Aké zdravotné benefity prináša sezóna hrozna? 03 - Modified: 2022-09-02 05:00:00 - Feat.: - Title: Umelé sladidlá by sa už nemali považovať za bezpečnejšiu náhradu cukru. Zasahujú do črevných baktérií 04 - Modified: 2021-07-20 08:41:31 - Feat.: - Title: Zdaňte cukor aj soľ a predpisujte zeleninu. Navrhol britský podnikateľ ako stratégiu boja proti obezite
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
24. máj 2023 06:11