StoryEditor

Plánujete túru či aktívnu prechádzku? Na toto určite nezabudnite

08.05.2022, 15:00
Autor:
tasrtasr
Ideálnym obedom na turistike je celozrnný rožok s maslom, šunkou s vyšším podielom mäsa, plátkom syra a zeleninou. Alternatívou môžu byť aj mrkvové muffiny.

Na turistiku či aktívnu prechádzku je potrebné zabezpečiť si dostatočný príjem tekutín. Pripomenul to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na sociálnej sieti.

Zároveň odporučil pripraviť si na túru stravu, ktorá je energeticky bohatšia, no počas pohybu nezaťažuje tráviaci trakt.

„Najmä kombinácia rýchlych zdrojov energie, sacharidov, pohotovostného zdroja energie, cukrov, a zásobné zdroje energie vo forme tukov (orechy),“ zdôraznil Úrad verejného zdravotníctva.

Pred výkonom pohybovej aktivity odporučil konzumovať jedlo bohaté na sacharidy, po výkone zase jedlo s vyšším obsahom proteínov.

Príkladmi vhodnej desiaty do prírody sú podľa úradu jablkové pyré s kešu orechmi, ovocie, zelenina, orechy, sušené ovocie či raw tyčinka.

Ideálnym obedom na turistike je podľa neho celozrnný rožok s klasickým maslom, šunkou s vyšším podielom mäsa, plátkom syra a zeleninou. Alternatívou môžu byť aj mrkvové muffiny.

Úrad verejného zdravotníctva zdôraznil, že pravidelná fyzická aktivita pomáha v prevencii a v zvládaní neprenosných ochorení, ako sú napríklad srdcové ochorenia, mŕtvica, cukrovka a rôzne druhy rakoviny.

Pomáha podľa neho tiež pri predchádzaní vysokému krvnému tlaku, pri udržiavaní zdravej telesnej hmotnosti a priaznivo ovplyvňuje aj duševné zdravie.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
02. október 2023 15:37