Pixabay
StoryEditor

Detské kardiocentrum vykonalo viac ako deväťtisíc operácií

29.04.2022, 17:00
Autor:
tasrtasr
V centre sa počas 30 rokov postupne vytvorili viaceré komplexné centralizované programy, napríklad mechanická podpora a transplantácia srdca.

Detské kardiocentrum (DKC) zrealizovalo viac ako 9200 operačných a 9300 katetrizačných zákrokov.

Vykonalo sa v ňom tiež 500 rádiofrekvenčných katétrových ablácií. Detské kardiocentrum patrí medzi najmodernejšie medicínske zariadenia.

Ročne jeho bránami prejdú tisíce detských pacientov. Pri príležitosti 30. výročia vzniku centra to uviedla primárka Oddelenia arytmií a kardiostimulácie Viera Illíková.

V roku 1992 v kardiocentre zrealizovali u detského pacienta zákrok ECMO, teda mimotelovú mechanickú podporu srdca, bolo to prvýkrát na Slovensku.

Unikátne zákroky

V roku 1995 sa v ňom vykonal celosvetovo prvý zákrok katetrizačného uzáveru defektu predsieňového septa tzv. Amplatzovym oklúzorom a v roku 1998 zase prvá transplantácia detského srdca na Slovensku.

Upozornil na to námestník Národneho ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) pre Detské kardiocentrum a primár Oddelenia detskej kardiológie Martin Záhorec. Vyzdvihol tiež spoluprácu s detskými nemocnicami v americkom Bostone a Filadelfii.

V centre sa počas 30 rokov postupne vytvorili viaceré komplexné centralizované programy, napríklad mechanická podpora a transplantácia srdca, program starostlivosti o pacientov s jednokomorovou cirkuláciou alebo pľúcnou hypertenziou, či prenatálna echokardiografická diagnostika.

Modernizácia

"Tímy lekárov a sestier dokážu poskytovať vysoko špecializovanú anestéziologickú a intenzívnu starostlivosť aj deťom s najzávažnejšími srdcovými ochoreniami, keď sa nachádzajú v kritickom stave," priblížila primárka oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny Ľubica Kováčiková.

Detské kardiocentrum sa vo februári minulého roku presťahovalo do nových moderných priestorov.

"Výstavbou nového pavilónu, ktorý je súčasťou NÚSCH v Bratislave, sa podarilo vytvoriť predpoklady pre integrované centrum kardiovaskulárnej medicíny pre pacientov všetkých vekových kategórií," skonštatoval Záhorec.

Detské kardiocentrum je jediné špecializované pracovisko na Slovensku, ktoré poskytuje kompletné diagnostické, liečebné, katetrizačné a chirurgické výkony na srdci a cievach u detí s vrodenými a získanými chorobami srdca a ciev.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
04. jún 2023 04:25