AP/TASR
StoryEditor

Najviac chorôb z povolania bolo vlani v priemyselnej výrobe

30.04.2022, 08:00
Autor:
tasrtasr
Najčastejšie hláseným bolo ochorenie končatín z dlhodobého nadmerného a jednostranného zaťaženia

Najvyšší výskyt chorôb z povolania bol vlani v priemyselnej výrobe. Najčastejšie hláseným bolo ochorenie končatín z dlhodobého nadmerného a jednostranného zaťaženia, zaznamenali ho u 175 zamestnancov.

V roku 2021 dokopy zaevidovali 423 hlásení chorôb z povolania. Informoval odbor komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ).

Frekventované boli podľa dát tiež parazitárne ochorenia (166 zamestnancov), ochorenie končatín z vibrácií (32), porucha sluchu z hluku (17) či vonkajšie alergické alveolitídy - hypersenzitívna pneumonitída (desať).

Najčastejšie sa choroby z povolania vyskytovali v odvetviach priemyselná výroba, zdravotníctvo a sociálna pomoc či ťažba a dobývanie.

"Podľa profesií bol v roku 2021 najvyšší výskyt chorôb z povolania v celkovom počte 123 hlásení u kvalifikovaných pracovníkov a remeselníkov," dodal úrad.

Najčastejšie boli chorobou z povolania postihnutí zamestnanci vo veku 55 až 59 rokov, informoval úrad. Podľa sídla organizácie, kde choroba vznikla, bol najvyšší počet chorôb z povolania v Košickom kraji (146). Naopak, najnižší v Nitrianskom kraji (deväť).

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
04. jún 2023 01:34