Unsplash/Mat Napo
StoryEditor

Čierny kašeľ, záškrt či tetanus. Aj na toto preočkovanie v dospelosti zabúdame

27.04.2022, 14:00
Autor:
redred
Téma tohtoročného imunizačného týždňa je „Dlhý život pre všetkých“ a zdôrazňuje potrebu spravodlivej dostupnosti k vakcínam pre každého obyvateľa Európy a aj celého sveta.

Očkovanie je jednou z najúčinnejších metód prevencie infekčných chorôb a každoročne zachráni milióny ľudských životov.

Vakcíny pritom chránia nielen zaočkovaných, ale aj ich okolie. Pri príležitosti Európskeho imunizačného týždňa to pripomínajú Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ), Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) i Národné centrum zdravotníckych informácií.

Európsky imunizačný týždeň prebieha do 30. apríla a jeho cieľom je pripomenúť dôležitosť prevencie chorôb prostredníctvom očkovania. Každý rok ho vyhlasuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Výdobytok modernej medicíny

Téma tohtoročného imunizačného týždňa nesie názov „Dlhý život pre všetkých“ a zdôrazňuje potrebu spravodlivej dostupnosti k vakcínam pre každého obyvateľa Európy a aj celého sveta. 

„Infekčné choroby patrili v minulosti k najčastejším príčinám úmrtia. Zmenilo to až očkovanie, ktoré takmer vymazalo mnohé ochorenia z našich životov. Očkovanie sa tak zaradilo medzi najvýznamnejšie a najúčinnejšie výdobytky modernej medicíny. Jeho význam si treba pripomenúť aj počas Svetového imunizačného týždňa,“ uviedla hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií Alžbeta Sivá.

Ako spresnila, vďaka pravidelnému povinnému očkovaniu sa na Slovensku podarilo eliminovať detskú obrnu a či také závažné infekcie ako záškrt a tetanus detí i mladistvých. Výskyt ďalších ochorení, ktorým možno predchádzať očkovaním, sa výrazne zredukoval.

„Zatiaľ čo očkovaniu v detskom veku sa venuje zaslúžená pozornosť, v dospelosti sa naň neraz zabúda. Povinné očkovanie pre dospelých na Slovensku je preočkovanie proti záškrtu a tetanu,“ pokračovala Alžbeta Sivá.

Odporúča sa vykonať vo veku 30 rokov a následne každých 15 rokov. V rámci tohto povinného preočkovania je možné absolvovať aj očkovanie proti čiernemu kašľu.

Aj chrípka a pneumokoky

„Zaočkovať sa dá aj počas preventívnej prehliadky, ktorú sa odporúča dospelým absolvovať raz za dva roky. Avšak záujem o preventívne prehliadky u všeobecných lekárov je nízky, zo sto ľudí starších ako 19 rokov absolvovalo preventívku len 34 osôb,“ upozornila Alžbeta Sivá.

Predovšetkým u seniorov je podstatné očkovanie proti chrípke a pneumokokovým invazívnym ochoreniam.

Pneumokoková konjugovaná vakcína je podľa nej pre vybrané rizikové skupiny populácie, a pre ľudí nad 59 rokov a chronicky chorých, plne hradená z verejného zdravotného poistenia.

Očkovanie proti chrípke hradia zdravotné poisťovne všetkým svojim poistencom. Povinné je (rovnako ako očkovanie proti pneumokokovým ochoreniam) pre osoby umiestnené v zariadeniach sociálnych služieb.

Ďalšie očkovania

Očkovanie proti vírusovej hepatitíde B je dôležité najmä pre zamestnancov zdravotníckych zariadení, študentov a učiteľov zdravotníckych odborov, ktorí sú v riziku nákazy, ale aj rizikových pacientov, ktorí sú pripravovaní na dialýzu a transplantáciu orgánov, pacientov s poruchami krvotvorby, cukrovkou, osoby umiestnené v zariadeniach sociálnych služieb, v resocializačných zariadeniach pre drogovo závislých.

„Ďalšie infekčné ochorenia, proti ktorým sa v dospelosti môžete chrániť očkovaním sú kliešťová encefalitída (odporúča sa predovšetkým ľuďom žijúcim v oblastiach s vysokým výskytom kliešťov) či  meningokokové infekcie, ktorých sa na Slovensku ročne zaznamená 25 – 55 prípadov v podobe invazívnych meningokokových ochorení. Z nich približne každý desiaty pacient zomrie,“ zhrnula Alžbeta Sivá.

Očkovať sa dá aj proti týmto ochoreniam:

  • pásový opar (odporúča sa nad 50 rokov)
  • vírusová hepatitída A (odporúčané sa najmä ľuďom s chronickým ochorením pečene, ale aj pri cestách do krajín s nižším hygienickým štandardom)
  • ovčie kiahne (odporúča sa najmä ženám, ktoré ešte neprekonali ovčie kiahne a plánujú tehotenstvo)
  • ochorenia spôsobené ľudským papilomavírusom – HPV (karcinóm krčka maternice, vagíny, penisu, karcinómy v oblasti hlavy a krku a ďalšie sa odporúča v detskom veku)

Vzhľadom na epidemiologickú situáciu Národné centrum zdravotníckych informácií odporúča medzi očkovanie pre dospelých zaradiť aj očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

„Na Slovensku máme do dnešného dňa 2 765 468 osôb plne zaočkovaných osôb proti ochoreniu COVID-19, čo predstavuje už takmer 60 % obyvateľstva,“ uzavrela Alžbeta Sivá.

 

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
27. máj 2023 07:43