Cítite sa ako bez života? Máte pocit, že dostatok energie majú všetci iní, len nie vy? Skúste si dobiť baterky prírodnými životabudičmi.
Nápoj z cvikly
Červená repa alebo cvikla vám určite pomôže postaviť sa na nohy. Vďačí za množstvu cenných látok, ktoré vám s radosťou odovzdá. Aj železo. Práve to vás môže oslobodiť od anémie – málokrvnosti, pre ktorú sa môžete cítiť poriadne slabý a unavený.
Cvikla je bohatá i na ďalšie zdraviu prospešné látky, vlákninu, tiež vápnik, fosfor, draslík, horčík, sodík, zinok, mangán, selén, meď, ale i betakarotén, kyselinu listovú a vitamín C. To všetko z nej robí mimoriadne prospešnú potravinu, ktorá pomáha srdcovo-cievnemu systému, imunite, má aj antibiotické a dezinfekčné účinky.
Cviklová šťava je aj známym preventívnym pomocníkom proti rakovine a prospieva i pri jej liečbe. Ak práve bojujete s týmto zákerným ochorením, denne si naordinujte tri šálky tohto fialového moku. Dve šálky šťavy vám môžu znížiť krvný tlak.
Máte pocit, že vám popíjanie tejto šťavy naštartovalo trávenie a dali ste zbohom zápche? Aj to pripíšte tejto fialovej zelenine. Jej zásluhou môžete dokonca lepšie vidieť, no skrášli vám i vlasy, pleť a nechty. Navyše vám daruje lepšiu náladu a sily.
Čo s ňou?
Na cviklu naozaj nezabúdajte a doprajte si ju čo najčastejšie. Trebárs aj v podobe nápoja z repy, zeleru, jablka a citrónovej šťavy. Všetky ingrediencie odšťavte a vypite najlepšie nalačno. Alebo si varievajte cviklovú krémovú polievku.
Potrebujete štyri až päť buliev cvikly, jednu cibuľu, dva až tri strúčiky cesnaku, kúsok zeleru a jednu až dve mrkvy, tymian, soľ a čierne korenie. Zeleninu, cibuľu a cesnak uvarte domäkka vo vode s troškou oleja.
Po uvarení rozmixujte, dolejte vodou alebo zeleninovým vývarom. Keďže polievka je sladšia, osviežte ju niekoľkými lyžičkami rajčinového pretlaku alebo balzamikového octu. Podávajte s fetou, ale zaujímavá je aj s kyslou smotanou či mozzarellou.
Žltá kurkuma
Toto korenie krásnej žltej až oranžovej farby patrí azda k najzdravším koreniam na svete. Vďačí za to hlavnej zložke kurkumínu. Ak si toto korenie pravidelne zaradíte do jedálneho lístka, pomôžete tráveniu, povzbudíte si činnosť žlčníka a pečene.
Jej zásluhou môžete byť menej chorľavý, kurkuma totiž posilňuje imunitu. Pýši sa aj vynikajúcimi antioxidačnými, antibakteriálnymi a antivirotickými vlastnosťami. Pochutnávajte si na nej i vtedy, keď vám zistili zvýšenú zrážanlivosť krvi, zabraňuje vzniku krvných zrazenín.
Štúdie potvrdili, že táto látka pomáha predchádzať alebo dokonca liečiť niekoľko druhov rakoviny vrátane prostaty, kože a hrubého čreva. Exotické korenie prospieva aj diabetikom, pretože harmonizuje hladinu cukru v krvi.
A pravidelne by ju mali konzumovať dámy, k...
Zostáva vám 85% na dočítanie.