8 rád ako vybrať deťom okuliare a ešte aj ušetriťUnion
StoryEditor

Digitálny vek spôsobuje krátkozrakosť u detí už v predškolskom veku, hovorí optik

10.04.2022, 17:00
Autor:
ČTKČTK
Všeobecné lekárske odporúčanie je, aby deti vo veku tri až šesť rokov používali digitálne zariadenia denne najviac pol hodiny.

Digitálny vek prináša podľa niektorých odborníkov častejšiu krátkozrakosť u detí, a to už v škôlke či na základnej škole.  

Zatiaľ čo predtým sa prejavovala vo väčšej miere až v neskoršom veku, napríklad u vysokoškolákov, ktorí zistili, že nedohliadnu vo veľkej posluchárni zo zadných lavíc na tabuľu, povedal ČTK na brnenskom veľtrhu Opta predseda predstavenstva Spoločenstva českých optikov a optometristov Václav Antonín.  

Zatiaľ čo u vysokoškolákov sa mohla krátkozrakosť rozvinúť kvôli intenzívnemu čítaniu pri štúdiu, dnes je vada spôsobená u malých detí často tým, že trávia priveľa času pri digitálnych zariadeniach, či už je to mobil, tablet alebo televízia, dodal. 

„Dnes už nie je výnimočné, že deti v prvej či druhej triede majú vlastný mobil,“ poznamenal Antonín. 

Podľa nemeckej štúdie z roku 2017, o ktorej písal časopis Česká očná optika vo februárovom vydaní, používa 70 percent detí z materských škôlok denne chytré telefóny svojich rodičov aspoň na pol hodiny.  

Všeobecné lekárske odporúčanie je, aby deti vo veku tri až šesť rokov používali digitálne zariadenia denne najviac pol hodiny.

U detí mladšieho školského veku, teda do desiatich rokov, je tento čas stanovený na 45 až 60 minút.  

Pre pokoj od detí 

Nezriedka sa stáva, že k mobilnému telefónu či tabletu siahajú aj rodičia detí mladších ako tri roky, pričom tie by sa mali týmto zariadeniam vyhýbať úplne. 

Oko u detí bolo po tisícročia zvyknuté vyvíjať sa v úplne iných podmienkach ako pri pohľade na blízky obraz.

Naopak si pri vonkajších aktivitách zvykalo ostriť predovšetkým do diaľky. Ostrenie na krátku vzdialenosť, často menej ako 30 centimetrov, vedie k veľkým nárokom na akomodáciu oka.

Zároveň držanie malých zariadení, ako je mobil, zvyšuje náklon hlavy a vedie k väčšiemu zaťaženiu chrbtových a chrbticových svalov, čo môže viesť k bolestiam hlavy, píše sa v spomínanom článku v časopise Česká očná optika. 

Odborníci sa v článku zhodujú na tom, že digitálne zariadenia dávajú rodičia deťom v predškolskom veku najčastejšie vtedy, keď od detí chcú mať pokoj.

Pohyblivý obraz totiž spoľahlivo zamestná detskú pozornosť a tie ju nevyžadujú od rodičov, píše sa v článku. 

 

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
04. jún 2023 01:34