ZdN/archív
StoryEditor

Bojnická nemocnica má nový mamograf s vysokou presnosťou a nižšími radiačnými dávkami

04.04.2022, 15:00
Autor:
tasrtasr
Vyšetrovací postup je rovnaký, ale digitálna mamografia umožňuje pracovať so snímkou detailnejšie, presnejšie a rýchlejšie.

Prístrojové vybavenie rádiodiagnostického oddelenia Nemocnice s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach doplnil nový digitálny mamograf.

Zariadenie s priamou digitalizáciou vyšlo nemocnicu na viac ako 116 000 eur, informovalo zdravotnícke zariadenie na svojej internetovej stránke.

"Na rozdiel od staršej mamografie má nový prístroj výhodu vo vyššej diagnostickej presnosti pri nižších radiačných dávkach. Vyšetrovací postup je rovnaký, ale digitálna mamografia umožňuje pracovať so snímkou detailnejšie, presnejšie a rýchlejšie," skonštatovala nemocnica.

Mamografia je preventívne vyšetrenie žien s cieľom aktívneho vyhľadávania zhubného nádoru prsníka.

Slúži na sledovanie zmien v tkanivách prsníkov u asymptomatických žien, ktoré dovŕšili 40 rokov. V špecifických prípadoch je vyšetrenie odporučené aj mladším pacientkam.

"V kombinácii s inými metódami mamografia pomáha včas zachytiť nehmatateľné a ultrazvukom nezobraziteľné zmeny, a teda dokáže včas zachytiť prejavy možných ochorení prsnej žľazy," pripomenula NsP.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
02. jún 2023 07:41