Za vznik zeleného zákalu čiže glaukómu väčšinou môžu gény. Preto lekári odporúčajú pravidelné vyšetrenia odborníkom, zvlášť ak je glaukómom postihnutá matka. Zelený zákal, ktorý môže viesť k trvalému poškodeniu oka, sa spočiatku rozvíja bez príznakov. V tomto prípade je rozhodujúci čas. Prognóza jeho liečby závisí práve na tom, v akom štádiu bolo ochorenie odhalené. Ak je to včas, zrak sa väčšinou podarí uchrániť pred väčším poškodením.Pixabay
StoryEditor

Pozor na zelený zákal. Ak sa podcení prevencia, môže končiť slepotou

13.03.2022, 06:00
Autor:
tasrtasr
Výskyt ochorenia môžu podporiť ďalšie rizikové faktory, napríklad cukrovka, vysoký tlak, cievne ochorenia, rodinná predispozícia či nezdravý životný štýl.

Glaukóm, nazývaný tiež zelený zákal, sa môže v prípade neskorej diagnostiky či neliečenia končiť slepotou.

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) preto v rámci Svetového týždňa glaukómu zdôraznila potrebu prevencie.

Glaukóm je ochorenie zrakového nervu. „V dôsledku postupného odumierania jednotlivých vlákien, z ktorých sa skladá zrakový nerv, dochádza k poruchám v zornom poli pacienta,“ uvádza ÚNSS.

Pacient poruchy nemusí dlhšiu dobu spozorovať, často zistí, že horšie vidí, až pri náhodnom prekrytí lepšie vidiaceho oka.

Medzi ústredný rizikový faktor vzniku glaukómu  patrí zvýšený vnútroočný tlak. „Preto je dôležité jeho sledovanie. V prípade, že sa potvrdí, lekár pacientovi odporučí vhodnú liečbu – najčastejšie formou očných kvapiek,“ vysvetľuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

Výskyt ochorenia môžu podľa únie podporiť tiež ďalšie rizikové faktory, napríklad cukrovka, vysoký tlak, cievne ochorenia, rodinná predispozícia či nezdravý životný štýl.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
30. september 2023 09:58