Pilotný ročník programu Zdravie s ľudskou tvárou 2024 na Slovensku má troch víťazov. Sú nimi občianske združenia pôsobiace v oblasti zdravotnej starostlivosti, ktoré podľa poroty a hlasujúcich najviac prispievajú k zlepšovaniu zdravotnej starostlivosti, prinášajú do nej kreatívny prístup, láskavosť a solidaritu. Program vyhlasuje TEVA Pharmaceuticals Slovakia s.r.o., ktorá slávnostne ocenila víťazné iniciatívy nielen symbolicky, ale aj finančným príspevkom.
O projekte
Byť chorý môže byť náročné a desivé. Pacienti môžu mať pocit straty kontroly, nezávislosti či dôstojnosti a často potrebujú viac, než len liečbu nastavenú lekárom. Spoločnosť TEVA Pharmaceuticals Slovakia s.r.o. chce ukázať, že v starostlivosti o pacienta je možné ísť o krok ďalej – poskytovať empatiu, ľudskosť a dôstojnosť. Spoločnosť preto vytvorila program Zdravie s ľudskou tvárou 2024: „Veľmi si ceníme, že na Slovensku existuje také množstvo aktívnych ľudí, ktorí svojim inovatívnym, kreatívnym a láskavým prístupom pomáhajú pacientom pri zvládaní ochorenia, liečby, ale aj ďalších situácií, ktoré prinášajú tieto životné osudy. Tieto iniciatívy si zaslúžia nielen uznanie, ale aj finančnú podporu ich ďalšieho fungovania. Musím povedať, že rozhodovanie o výbere prvej desiatky, ktorá postúpila do hlasovania, bolo veľmi ťažké,“ povedal generálny riaditeľ TEVA Pharmaceuticals Slovakia a TEVA Pharmaceuticals ČR Michael Schrewe.
Spomedzi desiatok prihlásených vybrala porota 10 iniciatív, ktoré v najvýznamnejšej miere ovplyvňujú život pacientov. Členka poroty a prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov SR (AOPP), PhDr. Mária Lévyová: „Práca rôznych občianskych združení, nielen v oblasti pomoci pacientom, je na Slovensku často málo zviditeľnená a docenená. Ide o iniciatívy, ktoré pomáhajú ľuďom s náročnými osudmi a je veľmi dôležité, aby sme ich predstavili verejnosti a podporili ich činnosť. Často tvoria nevyhnutnú súčasť starostlivosti o pacienta a venujú sa jej dobrovoľníci vo svojom voľnom čase a na úkor dovoleniek, aby podali pomocnú ruku a pomohli tým, ktorí to najviac potrebujú“.
Spomedzi 10 najlepších iniciatív vybraných porotou mohli vo finálnom hlasovaní odovzdať svoje sympatie zamestnanci spoločnosti, ktorých hlasy rozhodli o troch víťazných iniciatívach.
Víťazné iniciatívy
3. miesto
Pomáhame rodinám žiť s autizmom – OZ Autimotýlik
Projekt na uľahčenie života rodín detí s autizmom a inými neurovývinovými poruchami. Tieto rodiny sú extrémne preťažené starostlivosťou o svoje deti, ktorá vyčerpáva fyzicky, psychicky aj finančne. Toto občianske združenie im pomáha niesť ťažkosti spojené so životom s autizmom na viacerých úrovniach. Zameriava sa na poskytnutie ABA terapií zdarma niekoľkým deťom, zakúpenie pomôcok na zlepšenie hrubej motoriky detí, edukáciu odborníkov a starostlivosť o psychickú pohodu rodičov detí.
2. miesto
Canisterapia – OZ Svetielko nádeje
Projekt Canisterapia začalo Svetielko nádeje realizovať v roku 2019 ako prvú službu tohto druhu v nemocničnom prostredí na Slovensku. Ide o formu terapie, ktorej súčasťou sú špeciálne vycvičené psy. Deti navštevujú priamo na klinike na týždennej báze.
Cieľom Canisterapie je narušiť stereotyp dlhodobého pobytu v nemocnici a navodiť pre deti v popoludňajších hodinách pozitívnu a odľahčenú atmosféru, znížiť u detských pacientov stres a úzkosť, ktorá vyplýva z prostredia, medicínskych úkonov, bolesti a sprievodných znakov liečby, podporiť aktívnu relaxáciu a navodiť atmosféru dôvery, v ktorej môžu deti vyjadriť svoje myšlienky a emócie, podporovať pohyb a primerane náročné cvičenie detských pacientov. Toto všetko prispieva k aktívnej rehabilitácii a môže urýchliť uzdravenie.
1.miesto
Psychologická a sociálna pomoc pacientom v terminálnom štádiu a ich rodinám – OZ Dotyk života
Mobilný hospic, ktorý poskytuje paliatívnu starostlivosť pacientom v terminálnom štádiu ochorenia v ich domácom prostredí. Dvaja lekári a tri sestry poskytujú pacientom v domácom prostredí liečbu symptómov ako sú bolesť, nauzea, zvracanie, dýchavičnosť, ošetrovanie rán, hydratáciu a ďalšie. Najväčším prianím pacientov v terminálnom štádiu ochorenia, je zostať doma, v kruhu rodiny, v prostredí, ktoré je pre nich najmilšie, kde sa cítia dobre a majú zabezpečenú pomoc, lásku a podporu od svojich príbuzných.
Cieľom iniciatívy je preto zabezpečenie komplexnej starostlivosti v domácich podmienkach, vytvorenie bezpečného a pohodlného miesta, v ktorom bude o nich kvalitne postarané, aby pacient posledné dni života prežil dôstojne, bez veľkého strachu a utrpenia, a obklopený rodinou i blízkymi.
V tíme združujú medicínskych odborníkov, kňazov, psychológa, ale aj dobrovoľníkov, ktorí pomáhajú s prevozom pomôcok a ďalšími aktivitami.
Viac informácií: www.teva.sk