StoryEditor

Top lekár Peter Lengyel: V estetickej plastickej chirurgii sa počíta len s úspechom

13.11.2022, 15:30

Všetky výkony sú náročné, či už ide o estetickú chirurgiu alebo rekonštrukčné operácie po ťažkých úrazoch, tvrdí prednosta Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie MUDr. Peter Lengyel, PhD. Na Slovensku sa podľa neho robí plastická chirurgia na európskej úrovni.

V projekte TOP lekári Slovenska 2022 získal prvenstvo v medicínskom odbore plastická chirurgia MUDr. Peter Lengyel, PhD. z Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Nemocnice AGEL Košice-Šaca.

 

Čo vás po štúdiu medicíny a prvej atestácii z chirurgie priviedlo k plastickej chirurgii?

Bolo to rozhodnutie na začiatku venovať sa rekonštrukčnej chirurgii, pretože som nastúpil na Kliniku popálenín a rekonštrukčnej chirurgie, vtedy ešte bez prívlastku plastická. Riešili sme rozsiahle i menej rozsiahle termické úrazy a defekty spôsobené rôznymi príčinami, v dôsledku čoho bolo nutné rekonštruovanie rôznych rán, čo bolo určitou výzvou. Od rekonštrukčnej chirurgie k plastickej je už len krôčik. Na začiatku sme sa venovali skôr rekonštrukčným výkonom, neskôr aj estetickým plastickým výkonom – od kožných defektov, defektov po odstránení kožných nádorov, rekonštrukcii rôznych rán po ochoreniach, po preležaninách aj po ožiarení v rámci rádioterapie.

Ďalšou fázou v mojom odbornom vývoji bola rekonštrukčná chirurgia prsníka, kde sme riešili stavy po odstránení prsníka pre onkologické ochorenie s ich náhradou buď vlastným tkanivom, alebo protetickým materiálom. V súčasnosti sa už prsník dá zrekonštruovať kompletne, po jednotlivých etapách, kde využijeme protetický materiál a vlastné tkanivo pacientky.

V akom vzťahu sú rekonštrukčná a plastická chirurgia? Sú to prelínajúce sa medicínske odbory alebo ide o subšpecializácie?

Náš odbor plastická chirurgia zohľadňuje viacero pododborov – jedným z nich je aj liečenie termických úrazov. Znamená to, že riešenie rozsiahlych popálenín je súčasťou koncepcie plastickej chirurgie, avšak charakterom poskytovania starostlivosti je to aj úrazová alebo urgentná chirurgia. Popáleniny sú kombináciou resuscitačnej liečby vo včasnej fáze, následne riešením úrazovej chirurgie a vo fáze po odstránení odumretého tkaniva už rekonštrukciou, plastickou chirurgiou. V ďalšej fáze je pacient objektom rehabilitačných procedúr a resocializácie, teda návratu pacienta po zhojení a rozcvičení do života.

Plastická chirurgia je mladý medicínsky odbor, prvé oddelenie na Slovensku bolo otvorené v polovici 20. storočia. Ako sa za toto obdobie zmenilo spektrum výkonov?

Operačné techniky sa vyvíjajú výrazným spôsobom, spektrum výkonov na riešenie jedného ochorenia sa výrazne rozširuje množstvom typov rôznych miestnych posunov a spôsobov, ako riešiť daný stav. Nesmieme zabudnúť, že v súčasnosti oproti 50. rokom minulého storočia existuje laserová chirurgia, ktorá posúva možnosti plastickej chirurgie úplne ďalej. Okrem toho v rámci bunkovej liečby aj kultivácia buniek ako ďalšia možnosť vhodná na využitie, čo posúva možnosti medicíny výrazne dopredu.

Plastická chirurgia zahŕňa širokú škálu výkonov – od jednoduchších výkonov estetickej medicíny až po korekcie vážnych defektov a rekonštrukčné operácie po ťažkých poraneniach. Znamená to, že dobrý plastický chirurg musí zvládnuť celú škálu výkonov?

Aj keď sme plastickí chirurgovia, nie každý robí všetky druhy operácií. Súvisí to s okruhom pacientov a pacientok. Ak môžem hovoriť za odbor popáleninovej rekonštrukčnej plastickej chirurgie, okrem techník plastickej chirurgie musí lekár zvládnuť aj resuscitačnú fázu, samozrejme, musí mať aj určité znalosti, čo sa týka dešokovania pacienta v prípa...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-11-06 10:17:56 - Feat.: 0 - Title: Top lekárka Dagmar Sudeková: Ak sa lieky všade vo svete používajú desať rokov, už nie sú inovatívne 02 - Modified: 2022-10-29 05:00:00 - Feat.: 0 - Title: Top lekárka Ľudmila Podracká: Vysoký krvný tlak u detí je už každodenná diagnóza, tak ako u dospelých ľudí 03 - Modified: 2023-02-18 11:00:00 - Feat.: 0 - Title: TOP lekárka Andrea Demitrovičová: Dlhé roky strašíme postantibiotickou érou, teraz sme skutočne v nej 04 - Modified: 2022-10-15 15:30:00 - Feat.: 0 - Title: TOP lekárka Svetlana Adamcová Selčanová: Už sme zažili zlyhanie pečene aj po výživových doplnkoch 05 - Modified: 2022-10-12 12:13:49 - Feat.: 0 - Title: TOP lekárka Marianna Korbelová: Nie je dobré, ak pacient blúdi od dverí k dverám a nevie, ktorý špecialista ho zoberie 06 - Modified: 2022-10-03 11:38:53 - Feat.: 0 - Title: Top lekárka a detská psychiatrička Terézia Rosenbergerová: Niektorí rodičia pri vyšetrení nehovoria vždy pravdu
01 - Modified: 2022-12-24 09:27:38 - Feat.: - Title: Vianoce u Top lekárky Ľudmily Podrackej: Trochu iné nezabudnuteľné Vianoce alebo čo nás naučila malá Agneska 02 - Modified: 2022-12-23 08:00:00 - Feat.: - Title: Aby ľudia boli ľuďmi či veľa zdravia a spokojnosti, aj toto prajú k Vianociam Top lekárky Nelli Kishko a Terézia Rosenbergerová 03 - Modified: 2022-12-03 15:05:41 - Feat.: - Title: TOP lekárka Nelli Kishko: Mám veľa detí z Ukrajiny a ďalšie pribúdajú 04 - Modified: 2023-03-12 08:09:32 - Feat.: - Title: Odborníčka na tropickú medicínu: Pri cestách do zahraničia platí, že neexistuje nebezpečné miesto, existuje nebezpečné správanie 05 - Modified: 2022-11-06 10:17:56 - Feat.: - Title: Top lekárka Dagmar Sudeková: Ak sa lieky všade vo svete používajú desať rokov, už nie sú inovatívne
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/top-lekari, menuAlias = top-lekari, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
24. marec 2023 17:24