prof. MUDr. Gúth, lekár balneológ a fyziater
StoryEditor

Fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia: Prof. MUDr. Anton GÚTH, PhD.

29.06.2021, 14:04
Autor:
HNHN
Narodil sa na Záhorí v Levárkách, detstvo však už prežil v Bratislave, kde chodil na ZDŠ na Hlbokej ulici a na ZDŠ Riazanská. V Bratislave absolvoval aj SVŠ na Metodovej. Keďže ho bavili prírodné vedy, prihlásil sa a potom aj ukončil LF Univerzity Komenského, ktorú absolvoval v roku 1975 v odbore všeobecné lekárstvo. Do práce nastúpil na Fyziatricko rehabilitačné oddelenie NsP akademika L.Dérera na Limbovej, kde pracuje doteraz. V priebehu rokov sa menili len názvy pracoviska a jeho zaradenie.
Najprv pracoval ako sekundárny lekár FRO, od roku 1980 ako samostatne pracujúci lekár FRO, od r. 1989 ako primár kliniky a od roku 1990 ako prednosta Kliniky Fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie. S pedagogickou činnosťou začal od roku 1976 na Strednej zdravotníckej škole odbor Rehabilitačný pracovník – kde prednášal vyšetrovacie metodiky, neurológiu a kineziológiu. Zároveň prednášal v rámci postgraduálneho vzdelávania na IĎV SZP  neurofyziológiu, neurológiu a kineziológiu.
Prvú prednášku pre lekárov mal v roku 1981 v rámci postgraduálnej prípravy atestantov v odbore FBLR na ILF. Prednášal aj pre medikov na LFUK, na SZU, pre logopédov na Pedagogickej fakulte UK a pre ošetrovateľov na VŠ sv. Alžbety. Podieľal sa na vybudovaní vysokoškolského odboru Fyzioterapie vo Weißenfelse v Nemecku.
Možno povedať, že väčšina lekárov aktívne pracujúcich v súčasnosti v odbore FBLR na Slovensku sú jeho žiaci. Ašpirantúru mohol ukončiť až roku 1991 na LFUK, následne habilitoval v roku 1996 na PedFUK a inaugurovaný bol v r. 2004 na TU. Je autorom viac ako 120 odborných článkov, 30 odborných kníh, 4 historických kníh a niekoľko desiatok vystúpení v televízii a rozhlase. V rámci LPS sa podieľal pri budovaní piatich rehabilitačných pracovísk. Zároveň je aj česným predsedom urbárneho a zbytkarshého spolku a minulý rok prebral po Maríne Kraľovičovej funkciu richtára Spolku Záhorákov.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/top-lekari, menuAlias = top-lekari, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
30. apríl 2023 01:12